Bakanlık ev alacaklara hibe müjdesi verdi! Yapı Tasarrufu Sistemi Nedir?

Bakanlık ev alacaklara hibe müjdesi verdi! Yapı Tasarrufu Sistemi Nedir?

Ev sahibi olmak isteyenler için bakanlıktan önemli bir açıklama yapıldı. Yapı tasarrufu sandığı sayesinde konut almak isteyenlere kredi sağlanacak ve bu sayede ev almak daha kolay bir hale gelebilecek, üstelik sistemden daha önceden para çekmek de mümkün olacak.

Yapı Tasarrufu Sandığı Sistemi Nedir?

İlk kez ev sahibi olacaklar için çeşitli yöntemler gündeme getiriliyor. Özellikle Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan yapı tasarruf sistemi tanımı itibariyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilmeye hazırlanılıyor. Bu sistem kapsamında ev sahibi olmak isteyenler bir sürede bankalarda birikim yapıyorlar ve düşük faizler ile konut sahibi olabiliyorlar. Yapı Tasarrufu Sandığı Sistemi temelde yüzde 40 birikim ve yüzde 60 kredi yöntemi ile çalışacak ve bu kapsamda 200 bin liralık ev almak isteyen kişinin 80 bin TL birikim yapması halinde düşük faizler ile kredi kullanması mümkün hale geliyor.

Yapı Tasarrufu Sandığı Sistemi Nasıl İşler?

Yapı Tasarrufu Sandığı Sistemi işleyişi ile Avrupa ülkelerinde uzun bir zamandır uygulanıyor. Sistemi Türkiye’de de yaşama geçirmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çalışmalar yapılıyor. Bu sistemde, ev sahibi olmak isteyenler belirli süreler kapsamında bankada birikim yapıyorlar ve bu sayede de düşük faizler ile daha sonra kredi çekerek ev sahibi olmalarını sağlanıyor. Faizler daha sonraki yıllarda artmış olsalar da sistemde olanlar faiz artışlarından da etkilenmiyorlar. Temelde sistem yüzde 40 birikim ve yüzde 60 kredi ile uygulanacak. Aylık birikim tutarı da çekilecek olan kredi tutarının yüzde 1’ini geçmemiş olacak.

Devlet Teşvik Sağlayacak

Yapı Tasarrufu Sandığı Sistemi devlet teşvikli olarak hayata geçirilecek. Bankalardaki hesaplarda bu alanda birikimleri olanlar tıpkı bireysel emeklilik sistemi gibi çeşitli devlet teşviklerinden yararlanabilecekler. Bu kapsamda en az 36 ay ve 47 ay arasında para biriktirenlere devlet tarafından 24 bin teşvik, 48 – 59 ay arasında birikim yapanlara devlet tarafından 26 bin, 60 ay para biriktirenlere ise devlet 28 bin TL teşvik sağlayacak. Sistemin hayata geçirilmesi ile birlikte pek çok kişi daha kolay ev sahibi olabilecekler.