Bin TL sosyal yardım başvuruları devam ediyor

Bin TL sosyal yardım başvuruları devam ediyor

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ekonomik olarak salgından etkilenenlere devlet tarafından verilen 1000 TL nakdi sosyal yardım ücreti başvuruları e – devlet üzerinden devam ediyor. İlgili şartları yerine getirenler destek yardımına hak kazanıyorlar.

Başvurular Devam Ediyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan pandemi sosyal yardımları hakkında, yapılan yardımların üçüncü faz ödemelerinde toplam 620 bin haneye yardım ulaştığı açıklandı. Virüs salgının etkisini sürdürmesi sonucunda ekonomik olarak zor duruma düşen kimselere destek olmak amacıyla verilen sosyal yardım desteğine başvurular ise devam ediyor.

Başvuru yapmak için e – devlet sistemine giriş yapılması gerekiyor. Buradaki sistem üzerinden kimlik numarası, resmi ikamet adresi, doğum tarihi, medeni durum, telefon numarası, eposta adresi, çalışma durumu, çalışıyorsa aylık toplam maaş tutarı, sosyal yardım daha önce alıp almadığı gibi bilgilerin sisteme girilmesi gerekiyor. Aynı şekilde başvuru yapan kişinin kirada oturup oturmadığı, kirada oturuyorsa kirasının ne kadar olduğu, borçlarının bulunup bulunmadığı gibi aylık hane gelirinin de belirtilmesi ile birlikte başvuru yapılabiliyor. Başvuru yaparken ise ihmal edilmemesi gereken nokta banka hesap bilgilerinin girilmesinden geçiyor, yanlış ya da hatalı hesap bilgisi veren adaylar yardımı almak için çeşitli sorunlar yaşayabiliyorlar.

Kimler Yardım Alamıyor?

Bakanlık tarafından belirlenen şartlarda belirli kimseler sosyal yardım başvurusu yapamıyor ya da yapsalar dahi kendilerine yardım yapılmıyor. Bu kapsamda daha önceden 1000 TL’lik nakdi destekten yararlanmış olanlar, 4A kapsamında çalışan kamu işçileri, 4C kapsamında çalışan memurlar, SGK’dan gelir ya da aylık alanlar ve bu kapsamda tüm emekliler, İŞKUR işsizlik ödeneğinden yararlananlar, İŞKUR kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar başvuru yapamıyorlar ya da yapsalar bile kendilerine salgın nedeniyle sosyal yardım ödemesi yapılmıyor.