Bireysel Emeklilik BES hesaplaması nasıl yapılır?

Bireysel Emeklilik BES hesaplaması nasıl yapılır?

Bireysel Emeklilik Sistemi ya da kısa adıyla BES, temelde bir tasarruf sigortası olduğu için hesaplaması büyük önem taşıyor. Sistem geleceği dönük ve fonların yönetimine dayandığı için ise ortalama rakamlara ulaşabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Nasıl Hesaplanır?
Bireysel emeklilik sistemine giriş yapmak isteyenler belirlenen dönemler üzerinden, aylık, 3 aylık ya da 6 aylık olarak prim ödemeleri yapmak durumdadır. Temelde yatırılan primler, ilgili hesap kapsamında seçilmiş fonlarda işletilir ve daha sonra en az 10 yıllık bir süre sonunda katılımcı tarafından paranın kullanılması söz konusu olur. Bireysel emeklilikte, emeklilik hakkı için temel iki şart bulunmaktadır. Sistemde en az 10 yıl kalma ve 56 yaşını tamamlama şartlarını yerine getirenler ve primlerini eksiksiz ödeyenler emekliliğe hak kazanırlar.

 

Bireysel emeklilik hesaplaması için ise yatırılan primlerin fon tutarları üzerinden işlenmesi önem taşımaktadır. Fonlar üzerinden işlenen primler, ilgili süreler sonunda katılımcıya dönüş getirmektedir. Bu yüzden sistemde fonların değerlendirilmesi önemli olmaktadır. Temelde 3 ana fon bulunmaktadır. Bunlar; düşük, orta ve yüksek riske sahip olan fonlardır. Düşük riskler otomatik katılımcıların ve sisteme yeni giriş yapanların tercih ettikleri fon çeşididir. Orta ve yüksek risk fonları ise katılımcıların kendi istekleri ile seçtikleri fonlardır. Orta ve yüksek riskli fonların getirisi çok daha fazla olmaktadır ancak zarar etme ihtimali de bulunduğu için fonların iyi şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

Fonlar Nasıl Yönetilir?
Bireysel emeklilik sisteminde olan pek çok kişi fonların yönetiminde bilgi ve deneyim olarak yetersiz kalabilir çünkü fonların işlenmesi temel finans ve borsa bilgilerinin bilinmesine bağlıdır. Bu yüzden bireysel emeklilik hesabı yapmak ve fonları yönetmek için yatırım danışmanınızdan yardım almanız çok daha sağlıklı bir sonuç verecektir.