Bireysel emeklilik (BES) iptali nasıl yapılır? Zorunlu BES nasıl iptal edilir?

Bireysel emeklilik (BES) iptali nasıl yapılır? Zorunlu BES  nasıl iptal edilir?

Özellikle sisteme ilk defa giriş yapanlara otomatik olarak sisteme girme hakkı verildiği için bireysel emeklilik iptali pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Belirli şartların sağlanması halinde BES iptali kısa sürede sonuçlanmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi tanımı itibariyle kişilere emeklilik yaşlarında maddi ihtiyaçlarını daha rahat sağlamalarını ve ekonomik olarak zorlanmalarının önüne geçmek için uygulanan bir tasarruf fonudur. Bu fon sayesinde birikimler sistem içerisinde belirli süreler kapsamında değerlendirilir ve uygun şartların oluşmasından sonra sigorta sahipleri toplu halde ya da taksit ile hesaplarında birikmiş olan tutarları da çekebilmektedirler. Ancak bireysel emeklilik 2017 yılından bu yana sisteme daha önce giriş yapmamış kimselere zorunlu olarak uygulanıyor. Bu kimseler sigortalı olarak çalışmaya başladıklarında sisteme de giriş yapıyorlar ve ödemeleri gereken primler de maaşları üzerinden kesiliyor.

Zorunlu BES İptali Nasıl Yapılır?

Zorunlu BES iptali ise maaşlarından herhangi bir kesinti yapılmasını istemeyen ya da sistemden çıkış yapmak isteyenler için gündeme geliyor. Bireysel emeklilik iptal başvurusu yapıldığında en geç 10 gün içerisinde durum sonuçlanıyor ve sisteme giriş yapılan banka üzerinden çıkış sağlanıyor. İlk beş yıllık süre içinde BES iptali konusunda giriş aidatı kesintisi yapılıyor, daha sonraki yıllarda ise herhangi bir kesinti uygulanmıyor.

Sistem çıkış yapmak için sisteme giriş yapılmış olan banka ve bankaya bağlı olan sigorta firması ile görüşmek gerekmektedir. Bu durumda ilgili kanallar üzerinden başvuru yapılması halinde bireysel emeklilik sigortası iptali söz konusu olacaktır. Ancak bu durumda yapılacak kesintilerin göz önünde tutulması gerekmektedir.

Zorunlu BES İptalinde Yapılan Kesintiler Neler?

Zorunlu BES iptali kesintiler birikmiş olan toplam tutar üzerinden uygulanmaktadır. Buna göre;

Sistemden emeklilik hakkı kazanarak çıkış yapanlar, vefat, maluliyet, tasfiye gibi hallerde yapılan kesinti yüzde 5,

10 yıl süre ile sistemde kalarak sistemden emeklilik hakkı elde etmeden ayrılanlar yüzde 10,

10 yıldan az sürede sistemde kalarak herhangi bir sebep ile sistemden çıkış yapanlardan ise yüzde 15 oranında kesinti uygulanıyor.

BES iptali kesintileri ise ilk iki ay içerisinde zorunlu olarak giriş yapılmış sistemden çıkılması halinde uygulanmıyor.