Cenaze ödeneği nasıl ve nereden alınır? 2020 yılı cenaze parası ne kadar?

Cenaze ödeneği nasıl ve nereden alınır? 2020 yılı cenaze parası ne kadar?

Pek çok kimsenin bilmediği cenaze yardımı SGK kapsamında olan kimselerin vefat etmeleri halinde yakınlarına yapılan bir yardım oluyor. Cenaze yardımına kişilerin başvuru yapmaları gerekiyor. Başvurular için ise belirli şartların sağlanması gerekli.

Cenaze Yardımı Nedir?

Cenaze yardımı tanımı itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vefat eden sigortalının yakınlarına ödenen, bir seferlik verilen bir yardımdır. Temel amacı cenaze masraflarının karşılanmasıdır. Cenaze yardım tutarı ise her yıl Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre artmaktadır. 2020 yılında cenaze yardımı tutarı 801 TL olarak verilmektedir.

Cenaze ödeneğinin verildiği durumlar ise belirli şartlar kapsamındadır. Bu ödenek, vefat eden sigortalının sırasıyla eşi, çocukları, anne ve babasına, kardeşlerine verilmektedir. Ödenek her kesim için ayrı ayrı ödenmez, toplam tutar yakınlık sıralamasına göre bulunan kimseye ödenir. Örneğin eşi olmayan bir sigortalının ödemesi çocuğuna yapılmaktadır. Eşi olması halinde ise çocuklara ödeme yapılmamaktadır. Eğer kişinin yakını bulunmuyorsa, bu durumda cenaze masraflarını karşılayan gerçek ya da tüzel kimselere cenaze yardımı yapılmaktadır.

Cenaze Ödeneği Nasıl Ödenir, Şartları Neler?

Cenaze ödeneği şartları yerine getirilmesi halinde verilen bir destektir. Bu kapsamda ödenekten yararlanmak için şu koşulların oluşması gerekir;

İş ya da meslek kazası – hastalığı sonucunda vefat edilmesi,

Sürekli iş göremezlik geliri, malullük aylığı almakta iken vefat edilmesi,

Vefat eden kişi için en az 360 günlük malullük ya da yaşlılık, ölüm sigortası primi bildirilmiş ise cenaze yardımı vefat eden sigortalının yakınlarına ödenmektedir.

Bunun yanında 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirmiş olanlar için hak sahiplerine cenaze ödeneğinin verilmesi için ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmamakta, diğer kesimler için ölüm tarihinde aktif olarak sigorta kapsamında olunması gerekmektedir.

Cenaze Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cenaze parası başvurusu yapmak için vefat eden sigortalının ölüm tarihinin belirtildiği dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu SGK il müdürlüklerine ya da SGK merkezlerine başvuru yapılması gerekmektedir. Vefat eden kimsenin ölüm tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, bu durumda dilekçe ile beraber sigortalının ölüm tarihini de belirten ölüm belgesinin SGK’ya ibraz edilmesi gerekir.