Çeyiz parası kimlere verilir, çeyiz parası nasıl alınır?

Çeyiz parası kimlere verilir, çeyiz parası nasıl alınır?

Özellikle yeni evlenecek olan çiftler evlilik ödeneğinin hangi şartlar altında alındığını araştırıyorlar. Halk arasında çeyiz parası olarak bilinen bu ödenek devlet tarafından evlenecek kadınlara yapılan maddi bir yardımdır.

Çeyiz Parası İçin Kimler Başvuru Yapılabilir?

Devletin evlenecek kadınlara maddi yardımda bulunduğu evlilik ödeneğinin kimlere verildiği, hangi şartların gerektiği ve nasıl başvuru yapıldığı vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Yeni evlenen kadınlara 1 defaya mahsus verilen evlilik ödeneği belli şartlar altındaki kadınlara verilmektedir. Çeyiz parası sadece anne ya da babası vefat etmiş olan ve Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan ölüm aylığı alan kız çocuklarına verilmektedir. Evlendikten sonra ölüm aylığı kesilen kadınların ekonomik olarak zor durumda kalmamaları için devlet tarafından verilen bu desteğe, hak sahibi kişilerin başvuru yapması gerekmektedir.

 

Çeyiz parası almak isteyen kadınların Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru evlilik tarihinden itibaren 5 yıl içinde yapılabilir. Bu 5 yıl içinde başvuru yapmayan kadınlar şartları sağlasalar dahi haklarını kaybederler. Başvuru için Sosyal Güvenlik Kurumu'na dilekçe verecek kadınların evlilik cüzdanı fotokopisini de götürmesi gerekir.

Çeyiz Parası Ödemesi Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası almak için hak sahibi olan kadınların ödemesi sigorta durumuna göre farklılaşmaktadır. 2008 yılı öncesinde sigortalı olan kadınlar ile sonrasında sigortalı olan kadınlar farklı şekilde çeyiz parası alırlar. 2008 yılından sonra sigortalı olan kadınlar ölüm aylıkları kesildikten hemen sonra çeyiz parası alabilirler. 2008 öncesi sigortalı olanlar ise ölüm aylıkları yerine aylık olarak evlenme ödeneği alırlar. Kadınların boşanmaları durumunda ölüm aylıkları tekrar bağlanır. Anacak evliliğin en az 2 yıl sürmüş olması gerekmektedir.