Çeyiz parası nasıl alınır? Çeyiz parası başvurusu

Çeyiz parası nasıl alınır? Çeyiz parası başvurusu

Çeyiz parası olarak bilinen destek yeni evlenen kadınlara verilmektedir. Ancak her evlenen için ödeme yapılmamaktadır. Çeyiz parası almak için istenen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartların sağlanması ile çeyiz parası almak mümkün olmaktadır.

Çeyiz Parası Nedir?

Çeyiz parası olarak adlandırılan evlenme desteği yeni evlenenlere tek sefere mahsus olmak üzere verilen bir destek parasıdır. Evlenme tarihinden itibaren 5 yıl geçerli olan evlilik ödeneğinden yararlanmak için ise öncelikle beyanda bulunmak gerekiyor. Ancak çeyiz parası sadece anne ve babası vefat etmiş ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ölüm aylığı almakta olan kız çocukları için verilmektedir, bu bakımdan her evlenen için çeyiz parası verilmemektedir.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çeyiz parası almak için bilinmesi gereken ilk nokta anne ve babası vefat etmiş ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ölüm aylığı almaktır. Bilindiği gibi bu ölüm aylığı kız çocuklarına evleninceye kadar verilmektedir ve evlendikten sonra ölüm aylıkları kesilmektedir. Ancak evlenmeleri nedeniyle ölüm aylıklarının kesilmesi sonucunda herhangi bir ekonomik mağduriyet yaşamamaları için çeyiz parası, bir sefere mahsus olmak üzere verilmektedir. Bu yardım, kız çocuğunun evlilik tarihinde gelir ve aylık tutarının iki yıllık tutarına denk gelecek şekilde hesaplanmaktadır.

Çeyiz Parası Alma Şartları Nedir?

Çeyiz parası alma şartları şu şekilde belirlenmiştir;

Evlendikleri tarih itibariyle 5 yıl içinde ödeneğe başvuru yapmayanlar haklarını kaybetmektedir.

Hak sahibi olanların belirtilen süre kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmaları gerekmektedir. Evlenme tarihleri nüfus kütüğüne işlenmediği hallerde dilekçe ile birlikte evlenme cüzdanının örneğinin de kuruma ibraz edilmesi gerekir.

Ödenek sadece resmi nikah ile yapılan evlilikler için geçerlidir.

Ödenekten yararlanan kadının boşanması halinde, ölüm aylığı tekrar bağlanmaktadır. Fakat iki yıl dolmadan boşanılması durumunda, iki yıllık süre boyunca ölüm aylığı tekrar bağlanmamaktadır.

Emekli sandığına bağlı olarak ölüm aylığı alanlarda ise, evlenmeleri halinde dul ve yetim aylıkları kesilen eş ve kız çocuklar ile anneye bir kereye mahsus olmak kaydıyla almakta oldukları dul ve yetim aylıklarının toplam on iki aylık tutarları evlenme ikramiyesi olarak verilmektedir.