Corona virüs futbola 14 milyar dolar zarar verdi

Corona virüs futbola 14 milyar dolar zarar verdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve pek çok kişinin yaşamını kaybetmesine neden olan corona virüs aynı zamanda çok farklı sektörlerin de ekonomik olarak önemli kayıplar yaşamına neden oluyor. Salgın yüzünden dünya futbolu en az 14 milyar dolar zarar etti.

Futbola Büyük Darbe
Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan ve herkesi etkisi altına alan corona virüs salgını nedeniyle pek çok sektör ekonomik olarak büyük zararlar yaşıyor. Salgının büyük oranda zarar olarak etkilediği sektörlerin başında futbol geliyor. Neredeyse tüm ülkelerde salgın nedeniyle ortalama 3 ay boyunca karşılaşmalar yapılmadı. Çoğu ülke için 2019 – 2020 sezonu da seyircisiz oynanacak şekilde son buldu. Bu durum kulüplere yapılan sponsor desteklerini düşürürken, aynı zamanda seyirci gelirlerini de sıfıra çekti.

 

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği yani FIFA üst düzey yetkilisi Olli Rehn’in yaptığı açıklamalara göre dünya genelinde futbolun kaybettiği tutar en az 14 milyar dolar. Başka bir ifade ile futbolun küresel çapta 1 yıllık değerinden üçte biri salgın yüzünden silindi. Futbolda gelirler bakımından en büyük pay Avrupa’da bulunuyor. Bu yüzden en büyük gelir kaybının da Avrupa’daki kulüplerde görülmesi bekleniyor. Güney Amerika’da futbol kulüplerinin de yine orantısal olarak büyük bir darbe aldıkları ifade ediliyor. FIFA’nın yaptırdığı araştırma kapsamında salgına önümüzdeki günlerde çözüm bulunması halinde, ekonomik olarak toparlanma 2022 yılında kulüpler için mümkün olacak.

 

FIFA Salgın Fonu Kurdu
Öte yandan FIFA, kulüplerin ekonomik sıkıntılarını gidermek amacıyla hibe ve faizsiz borçlar yoluyla 1,5 milyar dolarlık koronavirüs yardım fonu oluşturdu. Buna göre fondan ulusal futbol federasyonları 1 milyon dolar, konfederasyonlar ise 2 milyon dolar talep edebiliyorlar. Federasyonlara ise en fazla 5 milyon dolar faizsiz kredi veriliyor.