Düşük riskli yatırım araçları neler? En risksiz yatırım araçları

Düşük riskli yatırım araçları neler? En risksiz yatırım araçları

Yatırım yapmak isteyenler için yatırım araçları büyük önem taşıyor. Özellikle elindeki birikimi doğru şekilde değerlendirmek isteyenler için düşük riskli yatırım araçları merak ediliyor.

Vadeli Mevduat Hesabı

Düşük riskli yatırım araçları başında vadeli mevduat hesabı açmak gerekiyor. Birikimin zarar etmesi mümkün olmayan bu hesap türü riski en düşük yatırım araçlarının başında geliyor. Her bankanın kendi politikasına göre sunduğu faiz oranları kapsamında bu hesap belirleniyor ve yatırılan paranın vade süresi boyunca işletilmesini, vade süresi sona erdiğinde de faiz oranı üzerinden kazanç sağlamayı sağlıyor. Vade bitiminde kazanılacak olan tutar da hesabı oluştururken belirlenmektedir ve vade sonunda belirtilen tutar kazanılmaktadır. Ayrıca mevduat hesapları devlet güvencesi oldukları için bankanın ekonomik bir sorunla karşılaşmasında dahi hesap korunmaktadır.

 

Bono Yatırımları

Bonolar düşük riskli yatırım araçları başında geliyorlar. Orta vadede borçlanma ile yatırım yapmayı sağlamaktadır. Hazine Bonosu üzerinden verilen kâr miktarları kapsamında istenildiği zaman bu bonolar nakde çevrilebilmektedir. Devlet tarafından sunulduğu için yatırımcılara da güven vermektedir.

 

Tahvil Yatırımları

Devlet ya da bazı şirketler tarafından bütçe ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla piyasaya sunulan menkul değerlere denilen tahvil yatırımları genelde özel şirketlerin fon ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla halka açılma şeklinde gerçekleşmektedir. Uzun vadeli yatırım türleri arasında yer almaktadırlar. Şirket var oldukça yatırım da devam etmektedir.

 

Borsa Yatırım Fonları

Doğrudan borsada gerçekleşen eylemleri takip ederek risk dağıtma işlemleri sayesinde alınan hisselere borsa yatırım fonları denilmektedir. Esnek yatırım araçları arasında görülmektedir ve kolay bir şekilde alım satımları yapılmaktadır. Borsada yaşanan hareketlilik sonucunda yatırımlar kâra dönüştürülebilmektedir.

Borsayla ilgili olarak hisse senetleri de en çok tercih edilen yatırım araçları olarak bilinmektedir. Hisse senetleri istenildiği zamanlarda nakit olarak kullanılmaktadır. Özellikle şirketlerin hisse senetlerinde yatırım sağlandığında büyük oranlarda kâr elde etmek mümkündür. Ancak borsaya giriş ve yatırım arttıkça risk oranı da artmaktadır. Bu yüzden risksiz yatırım araçları için borsa kullanımında dikkatli olunmalıdır.