E-SGK şifresi nasıl alınır, başvuru nereye yapılır?

E-SGK şifresi nasıl alınır, başvuru nereye yapılır?

Yeni başlayan uygulama ile işverenler e-bildirge şifrelerini internet üzerinden alabilecekler. İnternet üzerinden e-bildirge şifresi alınabilmesi işverenlerin yükünü büyük ölçüde hafifletmektedir.

SGK E-Bildirge Şifresi İnternet Üzerinden Alınabiliyor?

SSK kapsamında sigortalı işçi çalıştıran işverenlerin çalışanlarının prim ve gün sayısını belirten belgeleri yetkili kurumlara gönderebilmeleri için iş yeri adına dosya açtırmaları ve SGK şifresi almaları gerekiyor. Sigortalı işçi çalıştıran tüm işverenler için zorunlu olan bu şifre artık internet üzerinden alınabiliyor.

Daha önceleri direk SGK'ya giderek elden alınan şifrelerin ,internet üzerinden alınabilmesi işverenler için büyük rahatlık yarattı.

 

SGK E-Bildirge Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-bildirge şifresinin internetten alınabilmesinin yanı sıra şifre başvuruları hala Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yetkili şubelerine yapılmaktadır. İnternet üzerinde yapılamayan şifre başvuruları için işverenlerin gerekli belgelerle beraber yetkili kuruma gitmeleri gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun resmi internet sitesi üzerinden iş yeri tescili başvurusu yapıldıktan sonraki 1 hafta içinde gerekli evrakların ilgili kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. E-bildirge şifresi için yapılacak başvuruda gerekli olan evraklar ise şunlardır.

Başvuru formu

İşverene ait imza sürküsü

İşverene ait kimlik fotokopisi

 

İnternet Üzerinde E-Bildirge Şifresi Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu'na e-bildirge şifresi için yapılan başvuru kurum tarafından tanımlandıktan sonra internet üzerinden e-bildirge şifresi alınabilir. SGK'nın resmi internet sitesi üzerinden yapılacak işlemde şu adımlar izlenir.

e-SGK uygulamaları penceresine girilir

İşveren için açılan butondan "e-SGK Uygulamaları ve e-SGK ŞİFRE" kutusuna tıklanır.

Açılan UYGULAMA GİRİŞ ekranına şifre ile giriş yapılır.