Ekim ayı sosyal yardım destekleri başlıyor

Ekim ayı sosyal yardım destekleri başlıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından nakdi sosyal destek programı kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere Ekim ayı ödemelerinin başlayacağı açıklandı.

İhtiyaç Sahiplerine Ekim Ayı Ödemeleri Başlıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada, 5 farklı nakdi sosyal destek programı kapsamında ihtiyaç sahiplerine yaklaşık 99 milyon lira ödeme yapılacağı açıklandı. Selçuk, Ekim ayına ilişkin olarak muhtaç asker ailelerine, eşi vefat edenlere, kronik rahatsızlığı olanlara ve öksüz – yetimlere ödemelerin başladığını belirtti.

Yapılan sosyal yardımlar içeriği hakkında da açıklamalar yapan Bakan Selçuk, zorunlu askerlik hizmetini yürüten askerlerin muhtaç er ve erbaş ailelerine 2 aylık periyotlar kapsamında destek verildiğini açıklayarak ortalama 32 bin ailenin hesabına 25,8 milyon TL ödeme yapılacağını belirtti. Muhtaç asker çocuklarına yönelik yardım programı kapsamında da aylık ödeme miktarının da yüzde 50 arttığını belirten Selçuk, “bu kapsamda da 2 bine yakın ihtiyaç sahibine bu ay, 482 bin TL ödeme yapılacağını belirtti.

 

İhtiyaç Sahibi Kadınlara da Destek

Bakan Selçuk aynı zamanda eşi vefat etmiş olan ihtiyaç sahibi kadınlar için de destek verdiklerini ve bu kapsamda 90 bin ihtiyaç sahibi kadına toplamda Ekim ayında 57,2 milyon TL ödeme yapılacağından bahsetti. Selçuk ihtiyaç sahibi olan öksüz ve yetimler için de 12 milyon TL ödeme yapılacağını açıkladı. Anne, babası ya da her ikisi de vefat etmiş 18 yaş altında olan çocuklar için destekte bulunmaya devam ettiklerini belirten Selçuk, bu dahilde 41 bin kişinin hesabına Ekim ayında 12 milyon TL yatırılacağını açıkladı.

Öte yandan kronik rahatsızlığı olan 2 bin ihtiyaç sahibine de toplamda Ekim ayında 3,2 milyon TL yapılacak. Selçuk aynı zamanda kronik rahatsızlığı olan kimselere nakdi yardımların altını çizerek, 2 bin kişiye kronik rahatsızlıkları yüzünden yardım yapılacağını açıkladı. Ödemelerin ise 25 Ekim 2020 tarihinden itibaren başlayarak muhtaç asker ailelerine, muhtaç asker çocuklarına, eşi vefat eden kadınlara ve kronik rahatsızlığı olanlara ödemelerin yapılacağını belirtti.