Elden maaş ödemek yasak mı?

Elden maaş ödemek yasak mı?

Maaşı elden ödemek 2009 düzenlenen kanun ile birlikte tamamen yasak hale gelmiştir. İşveren maaşı banka üzerinden değil de elden öderse bu durumda ne olur?

Bu durumda işverenin çalışanın maaşını elde vermesi devlete olan yükümlülüğünü yerine getirmesine engel olurken diğer taraftan da işçileri mağdur etmektedir. Öyle ki bazı işverenler bu nedenden dolayı devlete vergilerini eksik olarak ödemektedir. Bu nedenle de günümüzde en çok merak edilen konulardan birisi de maaşın elden ödemenin cezası olmaktadır. 5754 sayılı Kanunla yapılan düzenlemede İşçi kanunu gereğince işveren işçinin maaşını banka üzerinden ödemesi gerekmektedir.

 

ÜCRETİ BANKAYA YATIRMAMANIN CEZASI NE KADAR?
İşçiler maaşlarını işveren tarafından elden almaları durumunda bu durumu SGK’ ya ve İş mahkemelerine başvurabilirler. Çünkü bu durum kanunen yasak bir durumdur. İşverenin çalışanlarının maaşını elden ödemesi ile işçilerin primlerini eksik bildirilmesi, bordronun geçersiz olması ve muhasebe kayıtlarının geçersiz olması gibi sebeplerden dolayı yaklaşık olarak 100 bin liraya yakın ceza ödemektedir. Bu nedenle de bu cezayı ödememek ve kanuna uygun davranmak için işveren çalışanlarının maaşını bankadan ödemelidir. Aksi takdirde devletin yaptırımlarına maruz kalmaktadır. Maaşın elden ödenmesi yasal olarak uygun değildir. Bu nedenle de işçileri maaşları işveren tarafından banka üzerinden ödemesi gerekmektedir. Bu durum hem yasalara aykırı olmakta hem de işçileri mağdur etmektedir.