Elektrik faturası desteği başvurusu nasıl yapılır?

Elektrik faturası desteği başvurusu nasıl yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi aileler için devlet belirli şartların sağlanması halinde elektrik faturalarının ödenmesini sağlıyor.

Elektrik Faturası Desteği Nedir?

İhtiyaç sahibi aileler için sağlanan elektrik faturası desteği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı içerisinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yürütülüyor. Buna göre maddi durumu iyi olmayan ve bunu belgelendiren ailelere hane başına 150kWh tüketime kadar yardım sağlanıyor. Bu durumda olanların ise başvurularını yapmaları için hane gelirinin 701 TL altında olması gerekiyor. Destek almaya hak kazananların ise faturalarında PTT’den ödemeleri durumunda indirim sağlanıyor.

 

Elektrik Faturası Desteği Şartları Nedir?

Elektrik faturası desteği şartları sağlanması halinde ihtiyaç sahibi olan ailelere bu destek sunulmaktadır. Bu kapsamda, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ailenin ihtiyaç sahibi olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için ise ilk olarak kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kayıt olmaları gerekmektedir. Daha sonra ise kişilerin kimlikleri ile birlikte başvuru yaparak, PTT üzerinden elektrik faturalarını ödemeleri gerekiyor. En büyük şartlardan birisi ise aylık hane gelirinin 701 TL’den düşük olması. Bunun yanında aylık tüketimlerin 150kWh’e kadar olan bir bölümü devlet tarafından ödeniyor. Bunun üzerinde kalan tutarlar ise fatura sahipleri tarafından ödeniyor.

 

Elektrik Faturası Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik faturası desteği başvurusu yapmak için ilgili vakıf kuruluşuna şu belgeler ile başvuru yapılması gerekmektedir;

Vakıftan ya da il müdürlüklerinden alınacak başvuru dilekçesi,

Başvuru yapan kişinin kendisine ya da eşine ait olan kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı,

Elektrik faturası,

Muhtaçlık belgesi ile başvuru yapılması gerekiyor.

Yapılacak olan elektrik desteği hesaplaması da şu şekilde gerçekleşiyor. Hanede iki kişinin oturması halinde aylık 75 kWh tüketime 53 TL, hanede 3 kişinin oturması halinde aylık 100 kWh tüketime 71 TL, hanede 4 kişinin oturması halinde aylık 125 kWh tüketime 88 TL, hanede 5 kişinin oturması halinde ise aylık 150 kWh tüketime 106 TL destek sunuluyor.