Emlak vergisi ödeme ve sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Emlak vergisi ödeme ve sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Ev sahibi olan bir çok insanın merak ettiği emlak vergisi ödeme ve sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı hakkında detayları sizlere sunuyoruz.

Emlak vergisi servete odaklı tahsil edilen vergilerden bir tanesidir. Belediyeler tarafından alınan emlak vergisinin mutlaka zamanında ödenmesi gerekir. Ödenmemesi durumunda 1,6 oranında gecikme zammı devreye girecektir. Her yıl ödenen emlak vergisini tek ya da yılda iki seferde ödeyebilirsiniz.

 

Emlak Vergisi Sorgulama İşlemi

Emlak vergisi sorgulama ya da ödeme işlemini yapmak isteyenler bulunmuş olduğu belediyeye başvuru gerçekleştirebilir. Bununla beraber emlak vergisi ödeme işlemi belediye dışında PTT ile havale yolu ile de gerçekleştirilebilir.

 

Emlak Vergisi Ödeme

Emlak vergisi ödeme ve sorgulama işlemleri devletin resmi internet adresi üzerinden de yapabilirsiniz. Emlak vergisi borcunuzu böylece kısa sürede ödeyebilirsiniz. Ayrıca bağlı olduğunuz belediyenin internet adresinden de sorgulama imkanınız yer alıyor. Emlak vergisi ödeme işlemleri birçok banka üzerinden yapılabiliyor.

 

Vergi Borcu Sorgulama

Emlak vergisi borcu bulunup bulunmadığını merak eden vatandaşlar e-Devlet aracılığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı'nı ziyaret edebilir ve sorgulama yapabilir.

 

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir

Emlak vergisi Kasım ayından itibaren ikinci taksit ödemelerini almaya başladı. 30 Kasım 2020 tarihine kadar olan emlak vergisini ödemeyen kişilere gecikme zammı uygulanacaktır. Mayıs ayında ödenmesi gereken ilk taksiti ödemeyen vatandaşlar ise gecikme zammını ödemek koşuluyla iki taksiti bir arada ödeyecektir.

 

Emlak Vergisi Muafiyeti

Emlak vergisi şartları dahilinde mesken sahiplerinden ücret talep edilir. Emlak vergisinden muaf kişiler;

Dul,

Gazi,

Şehit yakını,

Emekli,

İşsiz,

Ev hanımı,

Engelli durumunun olması gerekiyor.

Bu kriterleri taşımanız durumunda emlak vergisinden muafiyet hakkı kazanabilirsiniz. 200 metrekareden küçük evlere sahip olanlar muafiyet hakkından yararlanabilir. Fakat hesaplama yapılırken bürüt dışındaki otopark ve merdiven boşluğu da plan içerisine dahil edilmektedir. Tüm bunlara rağmen 200 metre karenin dışına çıkılmıyorsa muafiyet hakkından yararlanılmaktadır. Bununla beraber vergi mükellefi olamadığınızı ispatlamak için SGK'dan gerekli belgeleri alabilir ve vergiden muaf sayılabilirsiniz.