En çok beyaz renkte otomobiller tercih ediliyor

En çok beyaz renkte otomobiller tercih ediliyor

Ocak ve Ağustos ayları arasında trafiğe kaydı yapılan otomobillerin özellikleri üzerine yapılan bir araştırmada Türkiye’de en çok tercih edilen renkte olan araçlar hakkında fikir verdi. Yapılan araştırmaya göre Türkiye’de en çok beyaz renge sahip otomobiller satıldı.

Araçlar ile İlgili Haberler Arttı
Medya takip kurumu olan Ajans Press tarafından araçlarla ilgili basına yansıyan haberlere yönelik araştırma yapıldı. Ajans Press’in dijital basın arşivlerinden derledikleri verilere göre geçen Ağustos ayında araçlar ile ilgili olarak 2 bin 405 haber çıkışı olduğu saptandı. Bu yıl olarak bakıldığında ise çıkan haber sayısı 9 bin 996 adet olarak saptandı. Haber çıkışlarına bakıldığında ise bazı kamu bankalarının taşıt kredilerini düşürmeleri ise basında ve gündemde oldukça kendisine yer buldu.

 

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK verileri temel alınarak elde edilen bilgiler kapsamında, Ağustos ayı motorlu kara taşıtları raporları açıklandı. Geçen Ağustos ayında buna göre 103 bin 872 araç trafiğe kayıt oldu. Geçen yıllara yönelik kıyaslama yapıldığında ise trafiğe kayıt yaptıran araç sayısında büyük artış görüldü. Geçen yılın aynı ayında ise 39 bin, 2018 yılının aynı ayında ise 64 bin aracın kaydının yapıldığı belirtildi.

 

Beyaz Renk Zirvede
Her yıl taşıt listesinde en çok satarak liste başı olan araçlar yine değişiklik göstermedi ve listenin başında otomobil yer aldı. Böylece geçen ay trafiğe kaydı yapılan taşıtların yüzde 54,5’ini otomobil oluştururken, yüzde 24,5’i motosiklet, yüzde 13,1’i kamyonet, yüzde 4,5’i ise traktör, yüzde 1,7’si kamyon, yüzde 0,7 ‘si ise minibüs oluşturdu.

 

Ayrıca ilgili araştırmada Ocak Ağustos ayları arasında trafiğe kaydı yapılmış olan 354 bin 833 adet otomobilin yüzde 48,2’si beyaz renkte olurken, yüzde 26,2’si gri, yüzde 7,3’ü ise siyah renkte oldu.