Ertelenen borçlar için bugün son gün

Ertelenen borçlar için bugün son gün

Koronavirüs salgının ekonomik alınan önlemlerden birisi olan vergi ödemelerinin ertelenmesinden pek çok kimse faydalandı. Ancak ertelenen vergilerin ödeme dönemleri başladı ve borçların ödenmesi için bugün son gün olarak belirlendi.

Ertelenen Borçlar İçin Son Günler

Yeni tip koronavirüs salgını yüzünden ekonomik alanda zorluk yaşayanlar için hükümet tarafından ertelenmiş olan muhtasar ve katma değer vergisi beyannamelerine yönelik olarak ödeme sürecine girildi. Yapılan açıklamada Hazine ve Maliye Bakanlığı koronavirüs önlemleri kapsamında, işletmeler ve kişiler için salgının etkisini hafifletmek amacıyla Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ni açıklamış ve çok sayıda vergi yükümlülüğünü ertelemişti. Bu bakımdan da salgından ve alınan önlemlerden doğrudan etkilenmiş mükelleflerin vergi usul kanunu dahilindeki mücbir sebep hükümlerinden de yararlandırılması mümkün hale geldi.

Uygulama kapsamına ticari, zirai ve meslek kazançları açısından gelir vergisi mükellefi olanlar, salgından doğrudan etkilenmiş ya da İçişleri Bakanlığı tarafından alınmış tedbirler kapsamında geçici süre faaliyetlerine ara vermiş olan işyerlerin bulunduğu sektörlerde faaliyet gösteren mükellefler için micbir sebep hali ilan edilmiştir. Bu bakımdan 2,7 milyon civarındaki mükellef, nisan, mayıs ve haziran aylarında muhtasar ve KDV beyannameleri ile birlikte bazı bildirimlerinin de verilme sürelerinin yanında, bu beyannamelere yönelik tahakkuk etmiş vergilerin ödeme sürelerinin her bir dönem olacak şekilde 6 ay ertelenmişti.

 

Bugün Doluyor

Ertelenmiş olan vergi yükümlülüklerinin ise son ödeme sürecine gelindi. Bu kapsamda mükellefler nisan, mayıs ve haziran aylarına yönelik olarak muhtasar ve prim hizmet beyannameleri dahil olmak üzere muhtasar ve KDV beyannamelerine yönelik kesilmiş olan vergiler ekim, kasım ve aralık aylarının sonunda ödenmiş olacak. Bu kapsamda, nisan ayında verilmesi gereken muhtasar ve KDV beyannameleri için tahakkuk etmiş olan vergilerin ödeme süreleri de 27 Ekim Salı günü doluyor. Mayıs ayında verilmesi gereken beyannamelere yönelik süre ise 27 Kasım’da, haziran ayında verilmesi gereken beyannamelere yönelik süre ise 28 Aralık tarihinde dolacak. Buna göre nisan ayında erteleme yapmış olanların borçlarını bugün mesai gün bitimine kadar ödemeleri gerekiyor.