Esnaf kira yardımı şartları neler? Esnafa kira desteği detayları

Esnaf kira yardımı şartları neler? Esnafa kira desteği detayları

Koronavirüs salgınının son derece olumsuz etkilediği esnafların merakla beklediği kira yardımı detayları hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Esnafa Kira Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Esnafa kira desteğinden kimlerin faydalanabileceği esnaflar tarafından büyük bir araştırma konusu olmuştur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamaya göre esnafa yapılacak olan kira yardımından faydalanabilecek olan esnaflar şu şekilde belirtilmektedir:

Taksi, dolmuş ve servis işletmecileri

Kadın ve erkek kuaförleri

Pansiyon ve yurt işletmecisi

Lokantacılar

Pazarcılar

Terziler

Oto tamircileri

Kreş ve düğün işletmecileri

Ayrıca turizm tesislerine de destek verileceği belirtilmiştir.

Esnafa Verilecek Olan Kira Desteği Ne Kadardır?

Hibe şeklinde verilecek olan esnafa kira desteği, 3 ay boyunca ayda 1000 TL olarak belirlenmiştir. Kısıtlamalar nedeniyle olumsuz etkilenen oldukça fazla sayıda esnaf vardır. Totalde ayda 1 milyar 240 milyondan 3 milyar 718 milyon liralık desteğin esnafa verileceği belirtilmiştir.

Büyükşehirlerde işyerleri kira olan esnaflara 750 TL kira yardımı verileceği belirtilirken, büyükşehirler dışında olan şehirlerde ki işyerleri kira olan esnafa 500 TL kira yardımı belirlenmiştir. Bu destek için de süre 3 ay olacaktır.

Esnafın Kira Stopaj İndirim Süresi Hangi Tarihe Kadar Uzatıldı?

Esnafa kira yardımı dışında kiralama hizmetleri KDV oranı içinde indirim yapılacağı müjdesi esnafı mutlu eden gelişmeler arasındadır. Konaklamadan yolcu taşımacılığına, yeme içmeden bakım onarıma kadar pek çok esnafın kira stopajında indirim uygulanacağı Cumhurbaşkanı tarafından belirtilmiştir.

Yılsonuna kadar yüzde yirmiden yüzde ona kadar düşürülen kiralarda stopaj uygulanma süresi 1 Haziran 2020 tarihine kadar uzatılmıştır. Yüzde on sekizden yüzde sekize indirilen işyeri kiralama hizmetlerinde olan KDV oranı 1 Haziran 2021 tarihine kadar yüzde sekiz olarak uygulanacaktır.

Esnafa verilecek olan kira desteğinde başvuruların e-devlet üzerinden yapılacağı bilinirken, hangi tarihler arasında yapılacağına dair herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştır. Salgın nedeniyle ülkece zor zamanlardan geçerken, kısıtlamalar ve alınan tedbirlerden en çok etkilenenlerden olan esnaflar için kira desteği ve stopaj indirim süresinin uzatılması can suyu olacak ve zor zamanlar daha kolay atlatılabilecektir.