Esnafa kira desteği ne zaman verilecek?

Esnafa kira desteği ne zaman verilecek?

Pandemi nedeniyle zor zamanlar geçiren esnaflar, esnafa kira yardımı ne zaman yapılacak sorusunun cevabını araştırmaya başladı.

Esnafa Kira Yardımı

Resmi Gazete’de yayımlanmış olan kira yardımının tüm detayları paylaşıldı. Resmi Gazete’de yer bulan bu karara göre, Ticaret Bakanlığının belirtmiş olduğu sektörlerde faaliyet sürdüren kişilere hibe ve kira yardımı sağlanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama toplam olarak 1.239.438’i bulan esnaf kesimine 3 ay süreyle olmak üzere ayda 1000 TL’ye kadar destek ödemesi yapılacağı açıklandı. 3 aylık süre boyunca devam edecek olan kira yardımlarında büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer şehirlerde ise aylık 500 lira kira yardımı yapılacak. Vatandaşlar aynı zamanda kira yardımı almak için şartların neler olduğunu merak ediyor. Kira yardımının kimlere yapılacağı ise şu şekilde sıralanıyor.

Genel Şartlar

Kendi işinde çalışmak, İşyeri mülkiyetinin iş sahibine ait bulunması halinde yıllık kira bedelinin toplamı, ticari veya mesleki faaliyetler dolayısı nedeniyle gerçek usulde gelir vergisine tabii olmamak uygulamanın genel şartları arasında bulunuyor.

Esnafa Kira Desteği Kimlere Uygundur?

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada, hibe şeklinde verilecek olan esnaf destek ödemelerinden bazı meslek kesimlerinin faydalanabileceği belirtildi. Buna göre esnaf destek uygulamasından yararlanabilecek olan kesimler arasında taksi, dolmuş, pazarcı, lokantacı, kadın ve erkek kuaförü, servis işletmecesi, pansiyon-yurt ve kreş işletmecisi, düğün işletmecisi yer alıyor. Yapılan ilgili açıklamaya göre esnafa kira yardımı başvuru şartlarına dair bilgi aktarılmadı ancak büyükşehirlerde işyeri kira olan kişilerin 750 lira kira yardımı alabileceği bilgisi paylaşıldı.

Esnafa Kira Desteği Ne Zaman Verilecek?

Esnafa kira desteği ne zaman sorusunu araştıran kişilerin ise şu an net bir bilgi alamadığını belirtmek gerekiyor. Esnafa desteğin ne zaman verileceğinin ise Resmi Gazete’de yayımlanacağı tahmin ediliyor. Ayrıca ilerleyen süreçlerde turizm sektörüne de destek geleceğini, turizm tesislerinin kira, kesin izin, kullanma izni, ecri misil, hasılat payları sürelerinin ise 1 yıl erteleneceği bildirildi.