Ev hanımları nasıl emekli olur

Ev hanımları nasıl emekli olur

Yaşını tamamlayan, prim ve gün sayısını dolduran her Türk vatandaşı emekli olmaya hak kazanır. Çalışmayan ev hanımları da artık emekli olma hakkına sahip olabilir peki bunun olabilmesi için gerekli şartlar nelerdir ev kadınları nasıl emekli olabilirler?

Bu durum düzenli çalışanlar için zamanı az çok kestirilebilir durumdadır. Ancak bu durumunda bir istisnası hazırlanan yasa teklifi ile ortaya çıktı. Çalışmayan ev hanımları da artık emekli olma hakkına sahip olacak. Haberin ortaya çıkması ile birlikte bütün ev hanımlarını bir heyecan sardı ve bu durumun nasıl olacağını araştırmaya başladılar. Ev hanımlarının nasıl emekli olacağı bir merak konusu haline geldi. Bu fırsat için ilk koşul 25 yıl evli kalmak ve 50 yaşını doldurmak olarak belirlendi.

 

EV HANIMLARI EMEKLİ OLABİLECEK
Yasa teklifinin içeriği belli olmaya başladı. Bu duruma göre ev hanımlarının emekli olabilmesi için bazı koşullar belirlendi. Yetkili makamlar ise durum ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yasa teklifine göre 50 yaşını doldurmuş ve 25 yıl evli kalan ev hanımları hizmet borçlanması yaparak emekli olma hakkına sahip olabilecek. Bu yasa teklifinin birçok ev hanımı oldukça heyecanlandırdığı bir gerçek. Şimdi ev hanımlarının gözü teklifin yasalaşmasında. Ev hanımlarının emekli olmasına ilişkin teklif TBMM’ ye 30 Aralık 2019 sunuldu ve konu ile ilgili değerlendirmeler hala devam etmektedir.

 

BORÇLANARAK EMEKLİ OLMA İMKANI
Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman, konu ile ilgili değerlendirmesinde yasa teklifine göre ev hanımlarının çalışmasa dahi emekli olma fırsatı elde etme imkanı bulduğunu ifade etti. Yapılan açıklamada ev hanımlarının da hizmet borçlanması sayesinde emekli olma imkanı elde edebileceğini söyledi. Ülkemizde milyonlarda ev hanımı bulunmakta ve bu fırsattan yaralanmak isteyen ev hanımları yasanın kabul olmasını dört gözle beklemektedir.

 

EV HANIMLARI EMEKLİLİKTEN YARARLANAMIYOR
Ev hanımları çalışmadığından dolayı yasal şartlara göre emekli olma imkanı elde edemiyor. Emekli olabilmek için prim ve gün sayısı doldurulmalı ve bunun yanı sıra yaş şartının sağlanması gerekmektedir. Bu konuda da ev hanımları aktif iş hayatının içerisinde yer alamadığından emekli olma fırsatından faydalanamıyor. Oysa ev hanımları da oldukça önemli işler yapmaktadır. Ancak emekli olmak için bazı şartların oluşması gerekmektedir. Sunulan yasa teklifi ise ev hanımları için büyük fırsat olarak ortaya çıkmıştır.

 

25 YIL EVLİ KALMAK KOŞULUYLA...
Yasa teklifinin en önemli şartlarından birisi 25 yıl evli kalma şartı ve bunun yanı sıra 50 yaşını doldurmuş olma şartıdır. Yapılan açıklamada bu şartları sağlayan ev hanımlarının prim borçlanarak emekli olma fırsatını elde edeceğidir. Sigortalı çalışmış olmasa bile yaş ve evli kalma süresini tamamlaması ev hanımlarının emekli olabilmesi için yeterli bir koşul olacaktır. Bu durumda ev hanımları emeklilik için imkan yakalamış olacaktır.

 

EV KADINLARININ EMEKLİLİĞİ İÇİN GEÇERLİ OLAN YASA TASARISININ KAPSAMI
• Teklif 6.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu'na sevk edilmiştir.
• Teklifin ilk şartı evlilik süresidir. 1995 yılı ve öncesinde resmi nikah ile evlenmiş olan kadınlar için geçerli olan bir durum olacaktır.
• Diğer bir koşul ise yaş şartıdır. 1970 yılı ve öncesinde doğan ev hanımlarını kapsayacak olan bir yasa teklifidir.
• Herhangi bir aylığa tabi olunmamalıdır. Eşlerini kaybeden bu yaş grubu ev hanımları genellikle dul maaşı almaktadır. Bu tip maaşlardan faydalanmamış olunması gerekmektedir.
• Son olarak herhangi bir yerde SGK kaydının bulunmamasıdır. Yani daha önce çalışma hayatında yer almaması gerekmektedir.

 

Tüm bu şartlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsamaktadır. Bu nedenle de yurt dışında yaşayan Türk kadınları da bu fırsattan faydalanabilir. Ancak burada önemli olan durum kesinlikle yaş ve evlilik süresidir. Ayrıca yasa kapsamında belirtilen şartları taşıyan ev hanımları bu imkanlardan faydalanabilecektir.