Ev hanımlarına mikro kredi desteği veren kuruluşlar

Ev hanımlarına mikro kredi desteği veren kuruluşlar

Girişimci ev hanımlarına bazı kurumlar vasıtasıyla mikro kredi desteği verilerek destek olunmaktadır. Verilen bu mikro kredi yardımı ile ev hanımları da istihdama kazandırılmaktadır.

Hanımlara; çeşitli firmalar ve devletten destek alan vakıflar Mikro kredi imkanlarını hanımlara istenilen şartları sağlamaları durumundadır. Ev hanımlarına mikro kredi veren kuruluşların isimleri; Ev hanımların başvurdukları üç farklı kuruluş vardır. Türkiye Grameen Mikrofinans Programı, Kredi veren vakıflar ve Türkiye İsrafı Önleme ve Kadın Emeğini Değerlendirme vakfı olmaktadır.

Hanımlara; kaymakamlığın verdiği kredi, Ziraat bankası, Şekerbank, Halkbank ve Halkbank mikro kredi başvurularıdır. Mikro kredi desteği için bazı gereken şartlar vardır. Bu şartlar; eğitim alınması, yoksulluk şartı ve ikna edici bir iş fikri olmalıdır. Bu desteklerden faydalanmak isteyen beş ev hanımları bir arada olmalıdır.

Mikro Kredi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Ev hanımlarının mikro kredi için istenen bazı belgeler gerekmektedir. Bu belgeler vakıflar tarafından istenilen finansman desteği için gerekli olan; kefil, senet ve ipotek yapılmasına gerek kalmadan verilmektedir. Mikro kredi için istenilen belgeler; ailesine ait mal beyanı, ikametgah belgesi, sabıka kaydı, kira kontratı, yoksulluk belgesi ve kredi başvuran kişi tarafından doldurulan başvuru formu olmaktadır. Mikro kredisinde faiz alınıyor mu? Soruları da oldukça çok fazla sorulmaktadır. Mikro kredi çalışmalarında işletme maliyetlerinin karşılanması amaçlı hizmetlerin karşılığı olarak hizmet maliyeti alınır. Ancak yoksulluk belgesi olan hanımlardan asla faiz alınmamaktadır.

Mikro Kredi ile Hanımlar Hangi İşleri Yapılır?

Hanımların mikro kredi alabilmeleri için kendilerine gelir sağlayacak iş sektörleri tercih etmeleri gerekir. Deneyimli ve bilgisi yüksek olan iş dallarında kredi çekmek çok daha başarılı olmaktadır. Hanımların mikro kredi çekerek yapacağı işler;

Tuhafiye,

Züccaciye,

Kuaför,

Terzi,

Kozmetik,

El boyaması ürünler,

 Dokuma atölyesi,

Halı dokuma,

Organik manav,

Kişisel bakım ürünleri,

Hazır giyim ürün satışları ve oyma süs ev eşyaları iş yerleri açılmaktadır.

Bu iş faaliyetleri için sağlanmakta olan mikro kredi desteği ile finansal olarak başarılı girişimler ortaya çıkmaktadır, bu yüzden ev hanımlarının çalışma isteklerini de sağlamaktadır.