Evde bakım aylığı başvurusu nasıl yapılır? Evde bakım aylığı şartları neler?

Evde bakım aylığı başvurusu nasıl yapılır? Evde bakım aylığı şartları neler?

Evde bakım aylığı olarak bilinen destek, evde hastası ya da ağır engelli raporu olan kimselere bakım sağlayan kişilere ödenen bir destektir. Evde bakım aylığı şartları ve koşullarını sağlayan herkese yardım desteği yapılmaktadır.

Evde Bakım Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım aylığı almak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Buna göre evde bakılan engelli kişi için yüzde 50 ve üzerinde engelli olma şartı aranıyor. Bu oranın altında kalan kimseler için ise evde bakım aylığı ödemesi yapılmıyor. Aynı zamanda raporda ağır engelli bölümüne de sağlık heyeti tarafından evet yazılması gerekiyor, başka bir deyişle kişinin ağır engelli olduğunun da belirtilmiş olması gerekiyor. Engel durumuna ise Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan hastanelerdeki sağlık heyetleri karar veriyor. Ancak engelli bakım aylıkları engelli olan kimselere değil, onlara bakan kimselere veriliyor. Başvurular ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine ya da ilçe müdürlüklerine yapılıyor.

Evde Bakım Aylığı Şartları Neler?

Evde bakım aylığı şartları sağlanması halinde bakım aylığı almaya hak kazanılmaktadır. Bu şartların sağlanmaması halinde ise bakım aylığı almak olanaklı değildir. Buna göre belirlenen şartlar şu şekilde;

Destekten yararlanmak için 2010 tarihli karar neticesinde sağlık raporunda kişinin engel oranının yüzde 50 ve üzeri olduğunun belirtilmesi ya da ağır engelli ise evet – hayır bölümünde evet ibaresinin olması gerekiyor.

Engelli olan kimsenin, bir başkasının desteği olmadan yaşamını devam ettiremeyecek durumda olması gerekiyor, bu bakımdan soyunma, tuvalet, beslenme gibi temel ihtiyaçlarını başkası yardımı ile sağlamalıdır.

Başvuru yapılacak olan hanenin asgari net ücretinin üçte ikisinden az olması ve bunun rapor ile tespit edilmesi gerekmektedir. Aile bireylerinin hesaplanmasında üvey çocuklar ile askerde olanlar da sayılmaktadır.

Evde Bakım Aylığı Ödemeleri Ne Kadar?

Evde bakım aylığı tutarı yıllık olarak artmaktadır. 2019 yılında bin 384 TL iken 2020 Ocak ayında bin 460 liraya yükselmiş, daha sonra Temmuz ayında yapılan zam ile birlikte bin 544 TL’ye artmıştır. 2021 yılının başında evde bakım aylığının tekrar artış göstermesi bekleniyor.