Eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırları açıklandı

Eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırları açıklandı

TÜRK-İŞ tarafından yapılan araştırma sonucunda açlık ve yoksulluk sınırları açıklandı. Buna göre Eylül ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 447 lira 72 kuruş olurken, yoksulluk sınırı ise 7 bin 973 lira 2 kuruş olarak belirlendi.

Yoksulluk ve Açlık Sınırı Yükseldi
TÜRK-İŞ tarafından yapılan 2020 yılının Eylül ayına yönelik araştırma neticesinde, dört kişiden olan bir ailenin dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması yani açlık sınırı 2 bin 447 lira 72 kuruş olarak saptandı. Temel gıda ürünlerinin dışında giyim, konut; kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, sağlık ya da eğitim gibi benzeri temel ihtiyaçların karşılanması için zorunlu olan aylık harcamalar ise toplam tutar olarak 7 bin 973 lira 2 kuruş olarak saptandı. Bekar yani kendisi yaşayan bir kişinin aylık olarak yaşama maliyeti ise aylık 3 bin 2 lira 55 kuruş olarak saptandı.

 

Yapılan araştırma kapsamında fiyatların geçen yılın aynı dönemine göre artış gösterdiği görülüyor. Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcamalarının yani sadece mutfak masraflarının, 2019 yılının sonucuna göre 285 lira arttığı, temel ihtiyaçlar için yapılacak harcamalar için de 928 lira artış gösterdiği açıklamada belirtildi. Son bir yıl temel alındığında ise mevcut tutara ek tutar olarak eklenecek ücretin gıdalarda 285 lira, toplam hane halkının harcaması için ise bin 248 lira olarak belirlendi.

 

Yıllık Ortalama Artış Oranı 13,45
TÜRK-İŞ tarafından yapıldığında artış şu şekilde dile getirildi; “Ankara’da yaşamakta olan dört kişilik bir ailenin gıda için harcayacağı tutar bir önceki aya göre yüzde 2,68 oranında arttı. Gıda enflasyonunda son on iki aydaki artış yüzde 18,56 olurken yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 13,45 olarak saptandı.”

UYARI: Yazılan yorumlar sondurum.com’un görüşlerini yansıtmaz, yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir.