Fazla mesai ücrete dahildir belgesini imzalayanlar dikkat!

Fazla mesai ücrete dahildir belgesini imzalayanlar dikkat!

Fazla mesai ücreti her çalışanın hakkıdır. Ancak bazı işverenler iş sözleşmelerinde fazla mesai ücretini dahil ederek işçinin bu hakkından feragat etmesini istemektedirler.

İşçiler ise fazla mesai ücrete dahildir isimli belgeyi imzaladıktan sonra bu hakkından vazgeçmiş mi oluyor? Bu durumu oldukça merak etmektedirler. Bu konuda ne yapılacak nasıl bir yol izleneceği ayrıca bir merak konusu olmaktadır. İşverenin böyle bir hakkı var mıdır?

Fazla mesai ücreti konusundaki işçi işveren arasındaki bu sorun uzun yılladır devam etmektedir. İşveren ise işçilerin bu hakkından vazgeçmeleri konusunda fazla mesai ücrete dahildir adlı belgeyi imzalatarak bu konuyu yazılı beyan altına almaktadır.

FAZLA MESAİ ÜCRETE DAHİLDİR BELGESİ İMZALAYANLAR DİKKAT!

İş yaşamında yazılı beyan esastır kavramı ile yola çıkılacak olursa bu tarz belgeler işçi için büyük sorun ortaya koymaktadır. Çalışanlar haftalık olarak 45 saat çalışmalıdır. 45 saati geçen her çalışma süresi için işveren ekstra fazla mesai ücreti ödemektedir. İşçiler o ay zamlı maaş almaları gerekiyor. Ancak bu belgenin imzalanması işçi için büyük bir sorunu ortaya koyuyor. İşçilerin merak ettiği bu belgeye rağmen fazla mesai ücreti alıp alamayacağıdır. Ancak yazılı beyanları gereği bu haklarını kaybetmiş oluyorlar. Yani iş sözleşmesinde en başında bu belgeyi imzalamak gerçekten çalışanlar için büyük bir hak kaybına neden olabiliyor.

FAZLA MESAİ ÜCRETE DAHİLDİR

İşçilerin ‘fazla mesai ücrete dahildir’ adlı belgeyi imzalaması işleri zora sokuyor. Bu belgenin imzalaması ile birlikte bir anlamda fazla çalışmayı kabul ediyor. Bu tarz henüz bir önlem alınmadığından işveren haklı konuma düşüyor. Bu durumların yaşanmaması için yapılması gereken en doğru işlem bu belgeyi imzalamamak olmalıdır. Aksi takdirde yazılı beyanınız dikkate alınarak herhangi bir ödeme alamazsınız.