FİTAS üzerinden düzenlenen raporlar otomatik olarak işleme alınacak

FİTAS üzerinden düzenlenen raporlar otomatik olarak işleme alınacak

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, iş görmezlik raporunu alma sürecinin kolaylaştırıldığını açıkladı. Covid-19 virüsü nedeniyle izolasyonda olan vatandaşların rapor almak için hastaneye gitmelerine gerek kalmayacak.

FİTAS Üzerinden İstirahat Raporu Düzenlenecek

Aile Çaışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yeni nesil korona virüs sürecinde izolasyonda olan ya da hastalıkla yakın temasa geçiş olan çalışan vatandaşların iş görmezlik raporu alma süreçlerinin basitleştirileceğini açıkladı. Zehra Zümrüt Selçuk artık karantinada olan vatandaşların iş görmezlik raporıu almak için sağlık kuruluşlarına gitmelerine gerek kalmayacağını söyledi. İş görmezlik ödeneği almak için rapor için sağlık kuruluşlarına gitmesi gereken vatandaşlar için süreç değişti.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, iş görmezlik raporunun artık saha da çalışan filolasyon ekipleri tarafından düzenleneceğini duyurdu. Filolasyon ekiplerinin, Filolasyon ve İzolasyon Takip Sistemleri üzerinden düzenleyecekleri iş görmezlik raporlarının SGK tarafından otomstik olarak işleme alınacağını duyuran Bakan Selçuk bu yolla iş görmezlik ödeneklerinin ödeneceğini duyurdu.

Pandemi sürecinden bu yana karantinada olan ancak iş görmezlik raporu almak için sağlık kuruluşuna giden vatandaşların hastalığı bulaştırma oranlarının yükselmesi ve yayılımın artması sonucu verilen bu karar birçok iş kolu için yükü hafifletmiştir.

Zehra Zümrüt Selçuk: Hastanelerimizin Yükünü Hafifletmeyi Planlıyoruz

Zehra Zümrüt Selçuk iş görmezlik raporu ile ilgili yeni başlatılan uygulama ile ilgili korona virüsün yayılımının durdurulması için gerekli olduğunun yanı sıra izolasyonda olan vatandaşları desteklemeye yönelik de önemli bir adım olduğunu süyledi. Bakan Selçuk Fİlolasyon ve İzolasyon Takip Sistemi üzerinden verilecek iş görmezlik raporunun sağlık kuruluşlarının yükünü azaltması yönünden de önemli olduğunu söyledi.