Gümüş hesabı nasıl açılır?

Gümüş hesabı nasıl açılır?

Altın ya da döviz dışında farklı bir yatırım alanı bulmak isteyenlerin tercih ettikleri gümüş hesabı esasında altın kadar değere sahip olan bir madendir. Doğada sınırlı halde bulunduğu için gümüş fiyatları da talebe göre farklılık göstermektedir.

Gümüş Hesabı Nedir?

Yatırım yapmak isteyenler için gümüş hesabı tanımı gümüş alım satımları için kullanılan hesaba denilmektedir. Gümüş hesapları tıpkı altın hesapları gibi fiziksel olarak da satın alınabilmekte ya da gram olarak da değerlendirilebilmektedir. Fiziksel olarak gümüş alım satımı yapmak için ise banka şubelerine 20 gün önceden haber vermek yeterli olmaktadır.

Altın hesaplarında devlet güvencesi olduğu gibi gümüş hesaplarında da devlet güvencesi bulunmaktadır. 100 bin liraya kadar olan gümüş işlemleri TMSF tarafından devlet güvencesi altında tutulmaktadır ve böylece olası risklerin de önüne geçilmektedir.

Gümüş Hesaplarında Bilinmesi Gerekenler Neler?

Gümüş fiyatlarının anlık takibi yapılması zorunlu değildir. Hesaplar üzerinden gümüşün belirtilen fiyata düşmesi halinde alma, belirtilen fiyatın üzerine çıkması halinde ise satma işlemleri otomatik olarak tanımlanabilmektedir. Bu yüzden gümüş hesaplarının takibinin yapılması kolay olmaktadır. Gümüş fiyatlarının takibinde önemli bir nokta ise gümüş ons fiyatları olmaktadır. Gümüş ons tanımı ülkeler arası piyasalarda işlem görmekte olan gümüş fiyatlarını belirlemek için kullanılmakta olan bir ölçüdür. 1 ons gümüş ortalama olarak 31,10 gram altına denk gelmektedir. Uluslararası piyasada alım satımda yazılı olan gümüş fiyatı 1 ons ağırlıktaki gümüşe denk gelmektedir. Bunun yanında gram gümüş de bulunmaktadır. Tıpkı altın gibi gümüş de gram olarak satılmaktadır ve anlık olarak fiyatlarında değişimler meydana gelir.

Gram Gümüş Nasıl Alınır?

Gram gümüş almak için bankalardan ya da yatırım kurumları tercih edilmelidir. Gram gümüş bankalar tarafından alınacaksa bu durumda öncelikle gümüş hesabı açılması gerekmektedir. Açılma ve kullanma yöntemleri tıpkı altın hesabına benzemektedir. Belirtilen nakdi tutar karşılığında gram gümüş alınır ve bu gram, gümüş hesabına yatırılmaktadır. Daha sonra gram gümüş yine banka üzerinden bozdurulur ve nakdi para olarak kullanılmaktadır. Gram gümüşlerde somut gümüş üzerinden işlem yapılmamakta, sadece gümüş kuru dikkate alınmaktadır.