Hangi Kripto Para Tercih Edilmeli, Bitcoin ve EXEN karşılaştırması

Hangi Kripto Para Tercih Edilmeli, Bitcoin ve EXEN karşılaştırması

Kripto para yatırımları için neredeyse en yaygın yatırım aracı olan Bitcoin ile Türkiye’deki yatırımcıların son zamanlarda rağbet gösterdikleri ve milli coin olarak da andıkları EXEN Coin karşılaştırması ile hangisine yatırım yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin tanımı itibariyle 2009 yılında ortaya çıkmış ve finansal sistemlere dijital bir kimlik getirmiştir. Son derece etkili olan ve kısa sürelerde dünya çapında yatırımcıların gözdesi haline gelen kripto para aracısı olan Bitcoin, yeni finansal yapısı ile birlikte döviz ve altın gibi yatırım araçlarının yanında kendisine ayrı bir yer buldu. Bitcoin’in bu başarısı üzerine ise farklı coin yatırım araçları da gündeme geldi. Özellikle günümüzde 7 bin 500’den fazla kripto para bulunuyor ve farklı iş kollarında kullanılıyor. Bitcoin ise bu alanlarda en yaygın kullanılan kripto sistemi oluyor.

EXEN Coin Nedir?

Bitexen Teknoloji tarafından geliştirilmiş olan EXEN Coin 2018 yılında piyasaya sunulmuştu. EXEN Coin 30 kuruştan 25 TL’ye yükseldi ve böylece özellikle 2020 yılında en çok konuşulan coinlerden birisi haline geldi. Bitcoin arzı 21 milyon adet ile sınırlandırırken EXEN Coin ise 15 milyon arz sunuyor. Bitcoin madencilik yaratılmışken iken EXEN Coin tamamen ERC-20 teknolojisi ile yaratıldı. Her iki coin için de talep yükselirken arz kademeli olarak düşüyor. Buna göre her dört yılda Bitcoin bulmak daha zor hale gelecek. Talebi yükselten ise arzın düşmesi ve fiyatın yukarıya doğru hareket etmesi olarak beliriyor.

Yatırımcıların Yeni Beklentisi EXEN

Exen Coin arz düşmesi konusunda ise blok zincir sistemini kullanıyor ve her ay sistemde yapılan yakım gerçekleşiyor. İşlem gelirlerinin yarısı kadar ve EXEN Coin işlem gelirlerinin tamamı da piyasadan EXEN Coin’i geri satın alıyorlar ve yakım olayı bu sayede sağlanıyor. Başka bir deyişle her ay belirli miktarda EXEN Coin tedavülden kalkmış oluyor. Bu açıdan coinler arasındaki farklar açısından birbirine benzer özellikler bulunuyor. Aynı zamanda EXEN coin’in hızlı artış göstermesi de yatırımcısına güven veriyor ve yakın zamanda tercih edilecek coinler arasında adından söz ettiriyor.