Havale ile EFT arasındaki fark nedir?

Havale ile EFT arasındaki fark nedir?

Para transferi yapmak için tercih edilecek birkaç adım bulunuyor. EFT, havale adımları ile istediğiniz hesaba para transferini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak birçok kişi bu iki adım arasında ki farkı bilmiyor, peki iki adım arasında ki farklar nelerdir?

Günümüzde birçok insan tüm para transferlerini kredi kartı ve banka kartı aracılığı ile gerçekleştiriyor. Kart aracılığı ile yapılan para transferlerine de banka tabirinde havale veya EFT adı verilir. EFT ‘’ Elektronik Fon Sistemi’’ isminin kısaltılmış halidir. EFT kullanma amacı da bir kişinin bağlı olduğu bir bankadan farklı bir banka hesabına para gönderme işlemidir. Havale ise EFT işleminin aksine kişinin çalıştığı bankadan aynı bankaya para transferi gerçekleştirmesidir. Ancak ilk kez bankacılık sistemini kullanan vatandaşların bu konuda çok kafası karıştığı için ikisi arasındaki farkları bilmek önemlidir.

HAVALE NEDİR VE NASIL YAPILIR?

Havale, parayı gönderen kişi ile parayı alacak kişinin de aynı bankayı kullanması durumunda gerçekleşen para transferidir. Örneğin alıcı da gönderici de C bankasını kullanıyorsa bu para transferine '' havale '' denir. Bu işlemde her iki bankada aynı olduğu için hem para gönderim ücreti daha ucuzdur hem de işlem süresi daha kısadır.

Eğer bir kişiye havale yapmak istiyorsanız öncelikle o kişinin IBAN ya da hesap numarasını almanız gerekiyor. Bunu bildikten sonra çağrı sistemi üzerinden veya mobil bankacılık aracılığı ile havale yapabilirsiniz. Mobil bankacılıktan sisteme giriş yaptıktan sonra 'Para transferlerim' sekmesine girin. Ardından 'Başka hesaba havale' sekmesini tuşlayın. Sonrasında alıcının adı soyadı, hesap veya IBAN numarası bilgilerini bir de göndereceğiniz tutarı girdikten sonra onay vererek parayı gönderebilirsiniz. Çağrı merkezinden de telesekreterin yönlendirmeleri sayesinde havale yapabilirsiniz. Aynı zamanda PTT şubelerinden de havale yapabilirsiniz.

EFT NEDİR VE NASIL YAPILIR?

EFT farklı bankaları kullanan iki kişinin para transferi gerçekleştirmesidir. Örneğin bir kişi A bankasını kullanırken bir kişi B bankasını kullanıyor ve para transferi yapmak istiyorsa EFT işlemini yapmalıdır. EFT işlemi de tıpkı havale gibidir yalnızca banka hesabından kişinin kullandığı banka hesabı belirtilir. EFT işlemi biraz daha pahalıdır ve yalnızca mesai bitimine kadar yapılmalıdır.

EFT İLE HAVALE ARASINDAKİ FARK

Havale daha az maliyetliyken EFT daha yüksek maliyetlidir.

Havale daha hızlı gerçekleşirken EFT işlemi daha uzun sürmektedir.

Havale 7/24 gerçekleşirken EFT yalnızca mesai saatleri içerisinde gerçekleşir.

Havale aynı banka hesapları üzerinden EFT farklı banka hesapları üzerinden gerçekleşir.

Havale hafta sonları yapılırken EFT işlemi hafta sonu gerçekleşince pazartesi gününe veya mesainin başladığı güne kaır.

Aralarındaki tek benzerlik ise kişinin havale veya EFT yaparken hesabında limit olması gerekir.