Hazine arazilerinde tarım için 6 pilot il belirlendi

Hazine arazilerinde tarım için 6 pilot il belirlendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bildirilen, toprağı olmayan ya da yetersiz toprağa sahip olan ve tarım yapmak isteyenlere yönelik 60 dönüme kadar hazine arazisini 10 yıla kadar kiralama projesi ilk olarak 6 pilot ilde uygulanacak.

Hazine Arasında Tarım Fırsatı
Türkiye’deki tarımsal üretimlerin arttırılması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından önemli bir adım atılıyor. Topraksız ya da yeterli toprağı olmayan çiftçilerin tarımsal faaliyette bulunabilmeleri için hazine arazileri kiralama yöntemi ile çiftçilere sunuluyor. Çiftçilerin nüfusa kayıtlı bulundukları ya da ikamet ettikleri köy ve mahallelerde halihazırda bulunan hazine taşınmazlarının kiralanmasına dönük Milli Emlak Genel Tebliği yayınlandı. Düzenleme kapsamında topraksız ya da yeterli toprağı olmayan çiftçiler için 60 dönüme kadar hazine arazilerini 10 yıla varan süreler ile kiralama imkânı veriliyor. Kira süresi ilgili 10 yıl sürenin sonunda ise 10 yıl daha uzatılabilecek.

 

Pilot İller Belirlendi
Proje kapsamında ise tarım arazileri topraksız ya da yeterli toprağı olmayan çiftçiler tarım yapabilecekler. Çiftçilere kiralanacak hazine arazileri ise önümüzdeki hafta ilana çıkacak. Hazine taşınmazları ilk olarak, taşınmazın mevcut olduğu köy – mahalle nüfusuna kayıtlı olan ya da o köyde ikamet eden topraksız ya da yeterli olmayan çiftçilere, nüfus kaydı, ikamet durumu, arazi varlığı, medeni durumu ve aile nüfusu kriterleri temel alınarak yapılacak puanlama sonuçları kapsamında yüksek puan almış olan adaylar arasında kura çekilme yöntemi ile sağlanacak. Başvuru kriterlerine göre yapılacak puanlama sonuçları kapsamında en yüksek puanı alandan başlanılmak üzere ilan edilen bölüm sayısı kadar başvuru sahibi kura çekimlerine davet edilecek.

 

Pilot olarak başlayacak uygulama ise 6 ilde gerçekleşecek. Buna göre Konya, Aksaray, Kütahya, Samsun, Eskişehir, Afyonkarahisar uygulamadan ilk yararlanacak iller olacaklar.