HGS veren bankalar hangileri? HGS nerelerden alınır?

HGS veren bankalar hangileri? HGS nerelerden alınır?

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile ilgili çok önemli olan konulardan biri HGS ücretsiz veren bankalar ve nereden, nasıl alındıkları olmaktadır.

Ülkemizde köprü ve otoyollardan geçmek için HGS ya da OGS kullanmak mecburi olup Hızlı Geçiş Sistemi PTT şubelerinden verilmektedir. Ancak PTT şubelerine gitme fırsatı olmayanlar için bankalardan bu hizmetleri almaları mümkün olacaktır. Ayrıca bankalar aracılığı ile HGS kartına kredi yükleme işlemi de yapılabilir. Burada önemli olan tek nokta bankalardan alınan HGS aboneliklerinin PTT’den yükleme yapılamaması olup sadece bankalardan yükleme yapılabilir. Bazı bankalar kampanyalar düzenleyerek ücretsiz seçenekler sunularak abonelik olanakları sunarlar. Bir diğer kampanya ise geçişlere göre ücretsiz geçiş imkanı gibi olmakta ve kampanya yapan bankalardan HGS işlemleri başlatılabilir.

 

Bankadan HGS Alma Olanakları

PTT şubelerine gidemeyenler ya da acil HGS kartı almak isteyenler bankalardan bu hizmeti alabilirler. Ülkemizde pek çok banka HGS aboneliği almaktadır. HGS bakiye yükleme ve otomatik HGS bakiyesi yükleme gibi işlemleri yapılmaktadır. Hızlı Geçiş Sistemi isteyen PTT şubelerinden anlaşmalı bankalar ve petrol ofislerinden alınabilir. PTT de HGS ilk adım ücreti 5 lira olarak belirlenmiştir ve HGS veren bankalar ya da anlaşmalı petrollerin listesini şunlardır;

Ziraat Bankası

Vakıfbank

Türkiye İş Bankası

Garanti Bankası

Denizbank

Akbank

Yapı Kredi Bankası

Kuveyt Türk

Albaraka Türk

QNB Finansbank

TEB

 

HGS Satış Noktaları

PTT tarafından yol güzergahlarına kurulan satış noktaları ve bakiye yükleme noktaları bulunmaktadır. Bunlar;

Niğde- Şanlıurfa Otoyolunda

Ankara- Edirne Otoyolunda

İzmir- Aydın- Çeşme Otoyolunda

Anlaşmalı petrol istasyonları ise şunlardır;

Petrol Ofisi

Shell

BP

Opet

TPPD

Total

 

Bankadan HGS Bakiye Yükleme

HGS abonesi olanlar bankalardan bakiye yükleme işlemleri yapılmaktadır. HGS bakiyesi bittiği zaman kullandıkları bankanın internet şubesine girebilir ve çok daha hızlı bir şekilde bakiye yükleme işlemi yapılabilir. Ayrıca otomatik yükleme seçeneği ile belirli zamanlarda hesaba otomatik olarak HGS bakiyesi yüklenebilir.