IBAN numarası nasıl öğrenilir? IBAN numarası doğrulama nasıl yapılır?

IBAN numarası nasıl öğrenilir? IBAN numarası doğrulama nasıl yapılır?

IBAN numarası günümüz bankacılık işlemlerinde çok sık duyulan bir terimdir. IBAN numarasının nasıl öğreneceği de bilmeyen birçok vatandaşın ilgisini çekiyor.

IBAN, yaklaşık 10 yıldır bankacılık sistemlerinde kullanılıyor ve para gönderim işlemlerinde ihtiyaç duyulan bir numara haline geliyor. Resmen bir Avrupa Standardı haline gelen IBAN numarasının nasıl öğrenileceği de birçok kişide merak uyandırıyor. IBAN numarasının uzatılmış hali ‘Uluslararası Banka Hesap Numarası’ anlamına gelir. İngilizce’ye çevrilmiş haliyle baş harfler baz alındığı için IBAN adını almıştır.

IBAN numarasının kullanılmasında amaç bir kişi banka hesabı kullanıyorsa IBAN numarası sayesinde tüm hesap bilgileri ortaya çıkıyor. Bu numara en fazla 34 karakterden oluşmalıdır ve ülkenin plaka kodunu en başta içermelidir. Örneğin Türkiye’de açılan banka hesaplarında IBAN numarası ‘TR00..... 333’ şeklinde gerçekleşir. 2010 yılında bu yana ülkemizde de artık mecburi hale gelmiştir. Hele ki farklı ülkeler arasındaki para giriş çıkışlarını hızlandırmak amacıyla IBAN numarası şarttır.

IBAN NUMARASI KAÇ HANELİDİR?

IBAN numarası en fazla 34 hanelidir ve hesabın açıldığı ülkenin banka kodunu temsil eder. IBAN numarasında yer alan numaralar yalnızca bir hesabı gösterir ve tamamen kişiye özeldir. Numaranın başında yer alan ülke kodu IBAN numarasının geçerli olduğunu gösterir. Türkiye’nin IBAN numarası hanesi ise 26 olarak belirlenmiştir tabi o da ülkenin plakası varsa IBAN numarası geçerlidir..

IBAN NUMARASI ÖĞRENME

IBAN numarası öğrenmek için hesabın açıldığı banka şubesi, müşteri hizmetleri ya da mobil bankacılık gibi yerler yardımcı olur. Bir kişinin açtırdığı her hesap için farklı IBAN numarası bulunur. Zaten mobil bankacılık ya da diğerleri üzerinden gerekli talimatları vererek yönlendirme yapıyor. O nedenle IBAN numarası öğrenmek aslında son derece kolay ve pratiktir.

IBAN DOĞRULAMASI NASIL YAPILIR?

IBAN doğrulaması, kişiye verilen IBAN numarasının gerekli standartlara uygun olacak şekilde yapılıp yapılmayacağı konusunda gerekli bilgiyi sunar. Bunu da SMS aracılığı ile mobil bankacılık sistemi üzerinden deneyenilirsiniz. IBAN doğrulama işlemi aynı zamanda banka şubelerinden ya da müşteri hizmetlerini arayarak da öğrenilebilir.