İsteğe bağlı sigortalar hangileridir?

İsteğe bağlı sigortalar hangileridir?

İsteğe bağlı sigortalar can ve mal koruması sunmak için zorunlu olmayan ancak pek çok mağduriyetin ya da sorunun giderilmesini amaçlayan sigorta türleridir.

İsteğe bağlı sigorta yaptırmak çeşitli konularda güvence altında olmanıza yardımcı olur.

İsteğe Bağlı Kasko

Kasko tanımı itibariyle araçlar için yapılan ve aracın çeşitli zarar uğraması durumlarına karşı koruma sunan bir sigorta türüdür. Genelde araç sahipleri tarafından zorunlu trafik sigortası kasko olarak bilinmektedir ancak ikisi oldukça farklıdır. Zorunlu trafik sigortası teminat açısından kısıtlı olmasının yanında olası bir kaza ya da risk durumunda kusur durumuna göre sadece karşı taraftaki aracın hasarlarını ödemektedir. Kasko ise kendi aracınıza yaptırılır ve pek çok konuda oluşacak maddi kayıpların önlenmesini amaçlar. Kasko teminatları sigorta firmalarına göre değişmesine karşılık çalınma, yangın, deprem, dolu hasarı, üçüncü şahıslar tarafından verilen zararlar, aracın yuvarlanması, vahşi hayvan saldırısı, çarpışma, oluşan çeşitli hasarlar, sigara yanıkları gibi pek çok konuda güvence sunmaktadırlar. Kasko yapma fiyatları ise seçilen teminata göre değişiklik göstermektedir.

İsteğe Bağlı Özel Sağlık Sigortası

Özel sağlık sigortası kişilerin özellikle özel hastanelerde tedavi alması amacıyla yaptırmakta oldukları bir sigortadır. Mevcut genel sağlık sigortasından memnun olmayan ve özel hastanelerde tedavi görmek isteyenler tarafından tercih edilen bu sigorta kapsamında anlaşmalı hastanelerde ücretsiz şekilde tedavi olunmaktadır. Ancak tedavi içeriğine seçilen teminatlar karar vermektedir. Sigorta firmalarına göre değişmekle birlikte özel sağlık sigortası teminatları poliçeye dayanan hastalıklar, doğum giderleri, diş tedavileri, zayıflama sürecinde kullanılan tedaviler, estetik yöntemler gibi farklı tedaviler olmaktadır.

İsteğe Bağlı Konut ve Eşya Sigortası

Herhangi bir zarar ve risk durumunda konut ve içindeki eşyaları koruma altına almak için konut ve eşya sigortası yaptırılmaktadır. Sigorta firmalarına göre poliçe bedelleri değişiklik gösterse de teminat kapsamında binada oluşan hırsızlık olayları, deprem gibi doğal afetlerde oluşan hak kayıpları, tesisattan kaynaklı hasarlar gibi riskler karşılanmaktadır.

İsteğe Bağlı Ferdi Kaza Sigortası

Herhangi bir kaza sonucunda vefat ya da yaralanma durumunda sigortadan maddi ihtiyaçların karşılanması adına tazminat almak için ferdi kaza sigortası yaptırılmaktadır. Ferdi kaza sigortası yaptırmak için yaş, meslek ve yaşanılan bölge gibi çeşitli etmenler göz önünde tutulmaktadır ve sigorta firmalarına göre prim bedelleri değişebilmektedir.