İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek?

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek?

Koronavirüs önlemleri kapsamında, kişilerin ekonomik zorluklardan etkilenmemeleri ya da etkilerini azaltmak için 17 Nisan’dan beri uygulanan işten çıkarma yasağı geçen günlerde tekrar uzatılarak 17 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere 2 ay daha uzatıldı.

İşten Çıkarma Yasağı Uzatıldı
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını özellikle ekonomide büyük zararların oluşmasına neden oluyor. Ekonomik olarak zor zamanlar geçiren özel sektör çalışanlarının mağdur olmamaları için işten çıkarma yasağı gündeme geliyor. İşten çıkarma yasağı ile birlikte çalışanlar bu süreçte haksız nedenler gerekçesi ile işlerinden çıkarılamıyor. 17 Nisan’dan itibaren uygulanan yasak kapsamı geçtiğimiz günlerde sona ermişti ancak Resmi Gazete’de yayınlanan 4857 sayılı kanun kapsamında işten çıkarma yasağı süresi 17 Eylül’den itibaren 2 ay daha uzatıldı.

 

İlgili iş kanununda Nisan 2020 tarihinden itibaren geçici madde kapsamında iş ya da hizmet sözleşmelerinin ahlak ve iyi niyet kuralları dışında kalan hallerde, iş sözleşmelerinin sona ermesi, işveren tarafından feshedilmesi yasaklanmıştı. Buna göre işverenlere çalışanları 3 aylığına ücretsiz izne ayırma imkânı sağlanıyor. Cumhurbaşkanı’nda ayrıca 30 Haziran 2021’e kadar bu süreleri her defasında en az üç aylık süre olacak şekilde uzatma yetkisi bulunuyor.

 

Çalışanların Sigortası İşsizlik Fonundan Karşılanıyor
Önümüzdeki haftalarda TBMM’ye işten çıkarma konusuyla ilgili düzenlemelerin gelmesi bekleniyor. Virüs nedeniyle işçilerin iş sözleşmelerinin feshedilmesinin önüne geçmeye yönelik olan bu düzenlemelerin, uygulama sürelerinin her defada 3 ay olmak üzere 30 Haziran 2021’e kadar uzatılması için yetki görüşülecek. Ayrıca teklif ile iş sözleşmesinin nasıl feshedileceği de karara bağlanacak.

 

Çalışanlar için haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesi halinde sigortalı ve işveren paylarının tamamı da 31 Aralık 2020 tarihi geçmeyecek şekilde işsizlik fonundan karşılanması ön görülüyor.