İşten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek?

İşten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında hayata geçirilen düzenlemeler gereği birçok iş yeri geçici olarak kapalıydı. Peki bu süreçte çalışanların mağdur olmaması için yürürlüğe giren işten çıkarma çıkarma yasağı ne zaman bitecek?

İşten çıkma yasağı Korona virüs nedeniyle alınan tedbirler nedeniyle ortaya çıkmıştı. Birçok vatandaşın işsiz kalma korkusuyla yaşadığı bu aylarda işverenlerin işçileri işten çıkarmaları yasaklanmıştı. Birçok destek vererek ekonomik krize destek vermeye çalışan devlet kabine toplantısı sonrası bu konuda bir açıklama yapmadı. Ancak virüsün etkileri azaldığında bu yasakların kalkacağı düşünülüyor.

Kısıtlamaların kaldırılmasının ardından bu yasağın da kaldırılması gündeme geldi. Ancak henüz kontrollü serbestlik verileri açıklanmadan vaka sayılarının artıyor olması yeniden işten çıkarma yasaklarının gündeme geleceği tahminlerini oluşturdu. Özellikle işverenler bu konuyu yakından takip ediyor. Cezai sonuçları olunan haksız işten çıkarmaların gerçekleşmesi söz konusu olduğu için işverenlerin kafalarına göre işçi çıkaramıyordu. Ancak birçok kötü niyetli işveren cezaya rağmen işçilerin işten çıkarılması konusunda insafsız davrandı. Yeni karar ise merakla bekleniyor.

Hangi Durumlarda İşten Çıkarma Yasağı Geçersiz?

İş Kanunu’na salgın nedeniyle yeni bir madde eklenmiş ve işverenlerin işçileri işten çıkarmaları yasaklanmıştı. Ancak bazı durumlarda bu yasak istisna tutulmuştu. Bunlar iş akdinin sözleşmeler kapsamında sona ermesi, işverenin faaliyetini sonlandırması, işin sona ermesi ve ahlak ve iyi niyete uymayan davranışlar olarak ortaya çıkmıştı. İşten çıkarma yasağı bu haller nedeniyle istisnai olmuş ama diğer durumlarda geçerli sayılmıştı.

İşten Çıkarma Yasağı Ne Zaman Bitecek?

İşten çıkarma yasağı alınan kararlar doğrultusunda 17 Mart tarihinden sonra 2 ay süreyle uzatıldı. Haziran ayına kadar uzatılacağı tahmin edilen işten çıkarma yasağına uyulmaması durumunda 2 bin 943 TL brüt asgari ücret ceza ödenmesi gerekiyor. Yasakların kademeli olarak kaldırılmasının ve koronavirüs salgınının etkisinin azalmasıyla birlikte yasakların kalkacağı tahmin ediliyor.