İşverenin çalışan sayısını azaltarak iş yükünü artıra bilir mi?

İşverenin çalışan sayısını azaltarak iş yükünü artıra bilir mi?

İşveren bazı durumlarda işçi sayısını azaltarak iş yükünü artırma yoluna gidebiliyor. Bu durumda da işçiler herhangi bir itiraz hakkı bulunup bulunmadığı konusunu oldukça merak ediyor.

İşveren işçi çıkarma yoluna giderek aynı işi miktarını diğer işçilere yükleme hakkına sahip midir?

Bu sorunun cevabı aslında kanunen yazılı bir hüküm bulunup bulunmadığına bağlıdır. Etik açısından elbette hoş bir durum değildir. Ancak dünyanın her yerinde çalışma şartları kanunlarla ya da yönetmeliklerle hüküm altına alınıyor. Bu konuda bakılması gereken durum ise herhangi yazılı bir kuralın olup olmadığıdır.

İŞVERENİN ELEMAN ÇIKARTIP İŞ YÜKÜNÜ ARTIRMA HAKKI VAR MI?

İşveren personel çıkartarak aynı işi diğer çalışanlara yükleyerek daha fazla iş sorumluluğu verebilir. Bu durumda ise herhangi bir kanuni itiraz hakkı bulunup bulunmadığı önemlidir. Burada bilinmesi gereken durum ise çalışma saatidir. Çalışma saati aynı olduğu sürece iş yükünün artmasının bir anlamı kalmıyor. Yani işveren bu konuda çalışma saatlerini aynı tutarak çalışanın iş yükünü artırabilir. Bu durum etik açısından pek olumlu olmasa da bu durum ile ilgili kanunen bir itiraz hakkı söz konusu değildir. İşveren çalışma saatlerin yasal süreye göre ayarladığı sürece bu konuda iş yükü artmış kabul edilemez. Yalnızca iş yükü artar ve ortada kanunen bir usulsüzlük doğmuş olmaz.

UYARI: Yazılan yorumlar sondurum.com’un görüşlerini yansıtmaz, yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir.