Kart ile yapılan ödemelerde Eylül'de yüzde 25 artış

Kart ile yapılan ödemelerde Eylül'de yüzde 25 artış

Bankalararası Kart Merkezi BKM tarafından yapılan açıklamada, Eylül ayında kartlı ödeme tutarlarında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 oranında artış olduğu görüldü. Buna göre internetten yapılan kartlı ödemelerde de artış görüldü ve toplam tutar 25 Milyar TL’yi aştı.

Kart Kullanımında Artış

BKM tarafından yayınlanan verilerde Eylül ayına yönelik kartlı ödeme verileri açıklandı. Açıklamaya göre Eylül ayı sonunda Türkiye’de 73,9 milyon kredi kartı, 181,1 milyon ise banka kartı kullanılıyor. Türkiye nüfusunun 83 milyon olduğu göz önünde tutulduğunda ise özellikle kredi kartı kullanımının çok yaygın olduğu görülüyor.

Açıklamada ayrıca 2019 yılının Eylül ayı ile yapılacak kıyaslama sonucunda kredi kartı sayısında yüzde 8’lik bir artış, banka kartı sayısında ise yüzde 13’lük artış olduğu görülüyor. Bu artışın oluşmasında ise özellikle internetten ve uzaktan alışverişin salgın yüzünden artmasının etkili olduğu görülüyor. Toplam kart sayısı ise 2020 Eylül ayı ile birlikte 255 milyon adede ulaştı ve geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 11 artış yaşamış oldu. Banka kartları ve kredi kartlarından ise Eylül ayında toplamda 106,4 milyar liralık ödeme gerçekleşti. Bu tutarın büyük çoğunluğu, 88,2 milyar lirası kredi kartları ile ödenmişken, 18,2 milyar liralık tutar ise banka kartları tarafından yapıldı. Büyüme oranlarına bakıldığında ise banka kartı ile yapılmış olan ödemeler bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla büyüme oranı bazında yüzde 51 artış gösterirken, kredi kartı ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 21 oranında gerçekleşti. Toplam kartlı ödeme büyümesi ise yüzde 25 oranında belirlendi.

İnternetten Alışveriş Arttı

Diğer yandan kartların en çok kullanıldığı alanları ise internet ödemeleri oluşturuyor. İnternetten kartlı ödemeler yaygınlaşmaya devam ediyorken, Eylül ayında internetten kartlı ödeme tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48 oranında artış gösterdi ve 25 milyar lirayı geçmiş oldu. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 18 seviyesinde olan internetten kartlı ödemelerin toplam kart ödemelerine göre payı ise bu bakımdan yüzde 23’e ulaştı, bu hesaba göre her 4 TL’nin 1 TL’si internette yapıldı.