Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? Kıdem tazminatı hesaplama

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? Kıdem tazminatı hesaplama

Pek çok kişi kıdem tazminatının ne olduğunu, kendisinin bu tazminattan nasıl yararlanacağını ve ne kadar tazminat ödeneği alacağını merak ediyor.

Kıdem tazminatı günümüzde çok sık duyduğumuz bir tabir olmakla beraber şöyle anlamlandırılır; bir çalışanın görev gördüğü işyerinde bulunduğu kıdem, çalışmış olduğu süre ve durumu göz önüne alınarak hakkettiği tazminattır.

KIDEM TAZMİNATI NASIL ALINIR?
Bir işçi haklı sebeplerden dolayı işi bırakıyorsa veya işveren haksız sebeplerden ötürü işçinin işini elinden alıyorsa kıdem tazminatına tabii tutulur. Bu konuyla ilgili merak duyan vatandaşlara Avukat Ahmet Fatih Mete şu şekilde açıklamalarda bulundu: ‘'İşçiye kıdem tazminatı verilirken en son ay aldığı maaş ile beraber bu zamana kadar çalışmış olduğu sürelerin brüt maaşı ele alınır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki her işyeri kendi düzeneğinde kurallar tutar. Örnek vermek gerekirse bazı işyerlerinde işçiye verilen yol ücreti, yemek ücreti ve verilen ikramiyeler de kıdem tazminatına tabii tutulur.’’ Avukat Mete konuşmalarını aynen şöyle devam ettirdi:

HER İŞYERİ FARKLI GÖRÜŞLERLE KIDEM TAZMİNATINI HESAPLIYOR
Kıdem tazminatı bir işçinin çalışmış olduğu süre boyunca her yılın en son ayki brüt maaşı baz alınarak hesap yapılır. Eğer bu konuyu örneklendirmek gerekirse aşağıdaki gibi gösterebiliriz;
Bir işçinin işyerinden ayrıldığı zaman aldığı en son brüt ücret 5000 TL olsun. Bu işçi ayrıldığı işyerinde 20 sene çalıştı ise 20 yıllık kıdem tazminatı hak kazanmış demektir. Bu şekilde hesaplayacak olursak 5*20= 100 yapar yani bu kişi 100 milyar kıdem tazminatı almaya hak kazanmış olur. Bir yılı doldurmamış vatandaşlar da aynı şekilde hesap yapacaklardır. 
Ancak yine belirtmek gerekir ki her işyeri farklı yollarla tazminatı verir. Bazı iş yerleri işçinin sosyal haklarını (yol, yemek, erzak, ikramiye vs.) tazminatın içinde brüt maaşa dahil eder. Bu durumda ek katkılarında yukarıdaki hesaba katılması gerekir. ‘’

KIDEM TAZMİNATININ BİR ÜST LİMİTİNİ GÖZDEN KAÇIRMAMAK GEREKİR
Kıdem tazminatı ile dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kıdem tazminatının bir üst seviyesinin de olması durumudur. Hukuk dilinde kıdem tazminatının bir üst seviyesine kıdem tazminatı tavanı ismi verilir. Bu durumda şöyle oluyor; bir kişinin aylık olarak aldığı brüt maaş fark etmeksizin bu ücret işçinin çalışmış olduğu yıllar ile hesap yapılmaz. Bunun sebebi ise bir iiş yeri birkaç kişiye aynı anda 10, 20 30 bin lira kıdem tazminatı verirse iflas edebilir ve işyeri kapanmak durumunda kalabilir. İşyerinin ve ticaretin bu durumdan hasar görmemesi için kıdem tazminatı için tavan bir limit belirlenir. 

UYARI: Yazılan yorumlar sondurum.com’un görüşlerini yansıtmaz, yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir.