Kredi faizleri nasıl Hesaplanır?

Kredi faizleri nasıl Hesaplanır?

Kredi faiz hesaplama özellikle çekilecek kredilerden faiz hesaplaması yapmak için büyük bir öneme sahip bulunuyor. Bu sayede çekilecek olan kredinin daha sonra ne kadar ödeneceği hesaplanması mümkün oluyor.

Kredi Faizleri Nedir, Nasıl Uygulanır?

Kredi faizleri her banka ya da kredi veren kurum tarafından uygulanmakta olan yasal faiz oranlarını tanımlamaktadır. Buna göre bankalardan ihtiyaç, konut, taşıt vb. gibi konularda kredi çekildiğinde bankanın faiz oranı üzerinden toplam ödenecek tutar hesaplanır. Örneğin 10 bin TL kredi çekiliyorsa, faizler ile birlikte bankaya geri ödeme yapılacaktır. Bu bakımdan faiz hesaplaması ve faizlerin düşük ya da yüksek olması da kredi kullananlar için önem taşımaktadır. Yüksek faizler ile kredi çekmek ödenecek olan ana paranın da yüksek olmasına neden olacaktır.

Kredi Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi faizi hesaplamak için belirli bir formül bulunmaktadır. Buna göre; kalan ana para tutarı x kredi faiz oranı + BMSV + KKDF şeklinde bir hesaplama yapılmaktadır. Bu formülde bahsedilen KKDF yani tam açılımı ile kaynak kullanımı destekleme fonu aylık faizler üzerinden hesaplanmaktadır ve taksit tutarı ile tüketiciden alınmaktadır. BSMV ise banka sigorta muameleleri vergisi anlamına gelmektedir ve kredi işlemlerinden kaynaklı banka masrafları kapsamında devlete ödenen vergidir. Aylık faiz yüzde 5 olarak hesaplanır ve bu tutar da çekilen krediden tahsil edilmektedir. Dolayısıyla faiz oranlarında aynı zamanda devlete ödenen vergi de söz konusudur.

Kredi Çekerken Oluşan Diğer Masraflar

Kredi çekme masrafları sadece faiz olarak değil aynı zamanda diğer kalemler bazında da hesaplanmalıdır. Bankalara göre kredi çekerken pek çok masraf çıkarılmakta ve bu tutarlar çekilen kredi tutarı üzerinden doğrudan tahsil edilmektedir. Örneğin 10 bin TL kredi çekildiğinde ele geçecek olan para masraflar çıktığında 9 bin – 9 bin 500 TL arasında olabilmektedir. Bu kalemlere dosya masrafı, tahsis ücreti, sigorta gibi giderler eklenmektedir ve bu yüzden kredi çekerken oluşan masraflar dikkate alınmalıdır. Aksi halde gerekli olan ana tutarın altında para çekildiği için mağduriyet yaşanabilecektir. Kredi çekerken aynı zamanda güncel faiz oranları da mutlaka göz önünde tutulmalıdır.