Kredi kartından EFT ve havale nasıl yapılır?

Kredi kartından EFT ve havale nasıl yapılır?

Kredi kartını henüz yeni kullanmaya başlayan bireyler kartlarından nasıl havale ve EFT yapmaları gerektiğini bilmedikleri için bunu araştırarak bu adımı öğrenmek istiyor

Kredi kartı ile havale ve EFT işlemleri nasıl gerçekleştirilir, nasıl bu adımları başarılı şekilde tamamlayabilirsiniz?

 

KREDİ KARTI KULLANIM AVANTAJLARI

Günümüzde birçok kişi de kartı kullanılmakta olup, kullanıcıya aynı zamanda büyük avantajlar sağlıyor. Örneğin kredi kartı varken taksitle alışveriş yapabilirsiniz, nakit para yokken alışveriş yapabilir bir sonraki ay ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Sanal alışverişlerde de kredi kartı varsa pek çok siteden güvenilir biçimde alışveriş yapabilirsiniz.

Sizden para isteyen birine ya da bir kişiye para yollamak istediğinizde saatlerce bankada sıra beklemeye gerek yok. Kredi kartından birkaç dakika içinde karşı tarafa istediğiniz miktarda parayı havale veya EFT yoluyla nakil edebilirsiniz. Tabi bunun için öncelikle bir kredi kartına sahip olmalısınız. Kredi kartı kullanan bireyler bankaların çağrı merkezinden ve mobil bankacılık sistemi üzerinden hızlıca EFT ya da havale yapabilir. Ancak bunun için de kredi kartında göndermek istediğiniz para kadar limit olması gerekir aksi halde işlem başarısız gerçekleşir.

 

KREDİ KARTI ÜZERİNDEN EFT NASIL YAPILIR

Kredi kartı klasik kart boyutunda olup genel olarak alışveriş yapmak ve parayı çevirmek için kullanılan bir banka aracıdır. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi ile EFT işlemleri de kolayca gerçekleşiyor. Özelikle acil olarak para yollaması gereken vatandaşlar bu hizmetten faydalanarak vakitten tasarruf sağlıyor. EFT nedir diyecek olursanız; bağlı olduğunuz bir bankadan başka bir banka hesabına para gönderme işlemidir. Detaylandırmak gerekirse sizin kullandığınız banka A bankası, para göndereceğiniz hesap B bankası ile çalışıyor. Bu durumda aynı gün içinde eft yapabilirsiniz. Ancak sadece akşam 5’e kadar EFT işlemini gerçekleştirmeniz gerekir.

Kredi kartı üzerinden EFT işlemi yapabilmek için öncelikle karşı tarafından bir banka ile çalışıyor olması gerekir. Sonrasında kartınızın mobil bankacılık sistemine giriş yaptığınızda Parq Transferleri bölümünden eft yapacağınız kişinin ad soyad, iletişim numarası, hesap veya IBAN numarası bilgilerini eksiksiz ve doğru biçimde giriniz. Alt tarafta yer alan EFT yapılacak tutar kısmına da göndermek istediğiniz tutarı belirtin ve onay tuşuna basarak parayı yollayın. EFT işlemi ücretlidir ve işlem ücreti bankadan bankaya göre değişir.

 

KREDİ KARTI ÜZERİNDEN HAVALE NASIL YAPILIR

Kredi kartı ile EFT işleminin yanı sıra havale de yapabilirsiniz. Havale ise EFT işleminin tam tersi olarak aynı şube bankaları arası para transfer işlemidir. Karşı tarafa havale göndermek için de yine mobil bankacılık şubesine girerek EFT işleminde gerekli olan bilgileri girerek onay tuşuna basıyorsunuz. Havale işlemi aynı banka üzerinden gerçekleştiği için aynı gün içinde karşı tarafın hesabında olacaktır. Ayrıca her iki işlemi de çağrı merkezleri üzerinden halletmek mümkündür.