Kurumlar Vergisi'nde indirim çalışması gündemde

Kurumlar Vergisi'nde indirim çalışması gündemde

Reuters’a verilen bilgiye göre yıl sonunda 2 puan indirim ile birlikte yüzde 20’ye gerileyecek olan Kurumlar Vergisi’nden daha fazla indirim alınması için çalışma yapılıyor.

Kurumlar Vergisi’nde İndirim

Ünlü haber ajansı Reuters’a bilgi veren dört yetkiliye dayandırılan habere göre Kurumlar Vergisi’nin düşürülmesine yönelik çalışmanın yapıldığı onaylandı. Ancak son kararın ise henüz sağlanmadığına ve etki analizlerinin de devam ettiğine dikkat çekildi. Kurumlar Vergisi en son 2017 yılında yapılan bir değişiklik için 2018 ve 2020 yılları için yüzde 20 oranından yüzde 22’ye çıkarılmıştı. Buna göre herhangi bir yeni düzenleme yapılmazsa vergi gelecek yıldan itibaren tekrar yüzde 20 seviyesine inecek.

Konuyla ilgili olarak konuşan bir yetkili ise “Kurumlar Vergisi’nin gelecek yıldan geçerli olacak şekilde gerileyeceği yüzde 20’nin de altında bir oran olabilmesi için bir çalışma var,” dedi. Yeni oranlar hakkında ise bilgi verilmezken, çalışmaların devam ettiği belirtildi. Yetkili ayrıca “ciro bazında da bir ayrım ile KOBİ’ler başta olacak şekilde daha küçük işletmelere daha düşük bir oran uygulanması üzerine pozitif ayrımcılık üzerinde çalışmalar ilerliyor,” dedi.

 

Vergi Daha Aşağıya Çekilecek

Yine aynı kaynağa konuşan üst düzey bir yetkili ise “yıl sonunda Kurumlar Vergisi otomatik olarak yüzde 20’ye iniş gösterecek ancak bunun daha aşağıya çekilmesi yönünde çalışma yapılıyor. Nihai karar şimdilik yok ama yılbaşı sonrasında karar sağlanacak,” dedi.

Kurumlar Vergisi’nin aynı zamanda ekonomik gelişmelere oldukça bağlı olduğunun da altını çizen yetkili, kararın şimdi de verileceğini ancak koronavirüs etkilerinin ekonomiye olan olumsuzlarının daha ne kadar süreceğinin tam belli olmadığı için virüse ilişkin gelişmelerin takip edilmesinin daha iyi sonuçlar vereceğini de belirtti.