Kuveyt Türk EFT ve Havale Nasıl Yapılır?

Kuveyt Türk EFT ve Havale Nasıl Yapılır?

Kuveyt Türk müşterisinin karıştırdığı konulardan birisi olan havale ve EFT işlemi merak edilenleri yazımızda ele alacağız.

Kuveyt Türk Bankası’nda birçok müşteri para transferi yapacağı sırada havale ve EFT işlemlerini karıştırmaktadır. Bunun dışında Havale ve EFT işlemleri kolay bir şekilde internet bankacılığından ve mobil bankacılıktan yapılmaktadır.

Kuveyt Türk Havale İşlemi
Kuveyt Türk’de havale işlemi yapmak için öncelikle bu bankada bir hesabınızın bulunması gerekmektedir. Bunun dışında parayı göndereceğiniz kişinin hesabı da Kuveyt Türk bankasına kayıtlı olmalıdır. Böylece kolay ve hızlı bir şekilde para transferi yapabilirsiniz. Havale işlemi yapabilmek için parayı göndereceğiniz kişinin ad soyad ve IBAN’ı gerekmektedir. Bu bilgiler alındıktan sonra internet bankacılığından mobil bankacılıktan ve ATM’lerden de kolay bir şekilde havale gönderimi yapabilirsiniz. 
Kuveyt Türk havale işlemi aynı bankalar yani Kuveyt Türk’e kayıtlı hesaplar arasında gerçekleştiği için herhangi bir ücretlendirmeye tabii değildir. Ayrıca herhangi bir zaman dilimi kısıtlaması da söz konusu değildir. 

Kuveyt Türk Havale İşlemi Limiti
Kuveyt Türk havale işlem limiti bireysel müşteriler için 50,000 TL’yken kurumsal müşteriler içinse 500,000 TL’dir.

Kuveyt Türk EFT İşlemi
EFT işlemi havale işlemi gibi gözükse de burada söz konusu olan başka banka müşterisine para gönderimi yapmaktır. Bu işlem için mobil bankacılıktan, internet bankacılığından ya da ATM’lerden “Para Transferi” bölümünden EFT işlemi seçildikten sonra göndereceğiniz kişinin adı soyadı ve

IBAN’ı girilerek EFT işlemi yapabilirsiniz. 
EFT işlemi ayrı bankalar arasında gerçekleştiği için zaman sınırlaması vardır. EFT işlemi mesai saatleri içinde yani 8.30 ve 17.20 arasında gerçekleşebilir. Bu saatler dışında para transferi yaptığınız vakit işlem ertesi güne ertelenmektedir. Ayrıca şubelerden bu işlemi yapacaksanız saat 17.00’dan önce EFT işlemi yapabilmektesiniz. 

Kuveyt Türk EFT İşlem Ücreti Ne Kadar?
EFT işlemi havale işleminden farklı olarak başka bankalar arasında gerçekleştiği için belli bir ücretlendirmeye de tabiidir. 1000 TL’ye kadar varan EFT işlemlerinden 5 TL 1000 ile 50000 TL arasında ki EFT işleminden 10 TL 50000 TL ve yukarısı EFT işlemlerinden 100 TL alınmaktadır.