Lüks konut vergisi 2021'de yürürlükte olacak, kimler ödeyecek?

Lüks konut vergisi 2021'de yürürlükte olacak, kimler ödeyecek?

Şubat ayında ertelenmiş olan değerli konut vergisi 2021 yılında yürürlüğe girecek. Emlak vergisinin ödemeleri değeri 5 milyon liranın üzerinde olan ve birden fazla konuta sahip olanlar tarafından yapılacak.

Lüks Konut Vergisi 2021 Yılında

Değerli konut vergisinin geçerlilik kazanması için sayılı zaman kaldı. Geçen Şubat ayında ertelenen vergi, 2021 yılından itibaren geçerlilik kazanacak. Bu durumda ise lüks konut vergisinin kimler tarafından ödeneceği merak ediliyor. Halihazırdaki yasaya göre değerli konut vergisini 5 milyon liranın üzerinde konut değeri sahibi olanlar ödemekle yükümlü olacaklar. Ev sahipleri buna göre 2021 yılının Şubat ve Ağustos aylarında olacak şekilde, iki taksit üzerinden konutlarının bulundukları ildeki vergi dairelerine ödeme yapmaları gerekecek.

Vergiyle ilgili olarak ise evin değerinin nasıl belirleneceği de merak ediliyor. Değerli konut vergisinin tutarının belirlenmesinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak değerlendirme dikkate alınmayarak, bu vergi için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından artık herhangi bir konut değerlendirme çalışması da söz konusu olmayacak. Taşınmanızın değerinin belirlenmesinde belediyeler tarafından fiyatlandırma yapılacak. Belediyelerin yapacakları değerlendirmede ise pek çok kriter yer alacak. Buna göre evin değerinin belirlenmesi için ev yapısının dikkate alınmasının yanında, evin bulunduğu konum da büyük bir önem taşıyacak ve emlak vergisi değeri bu şekilde hesaplanacak.

Emlak Değer Vergisi Tutarları

Emlak vergisi tutarlarının belirlenmesi için asgari tutar ise konut ya da konutların toplam değerinin 5 milyon liradan fazla olması olarak temel alınacak. Buna göre vergi değeri 5 milyon ve 7,5 milyon lira arasında olan konutlarda, 5 milyon lirayı geçen kısım için binde 3, 7,5 milyon ile 10 milyon lira arasındaki konutlarda ise 7,5 milyon lira için 7 bin 500 lira, aşan kısım için binde 6, 10 milyon liradan fazla olan konutların 10 milyon lirası için 22 bin 500 lira, daha fazlası için ise binde 10 oranında vergilendirme söz konusu olarak mülk sahiplerinin vergilerini yılda 2 kez ödemeleri talep edilecek ve ödemeler vergi dairelerine yapılacak.