Mama ve bez yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Mama ve bez yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Yeni bebeği olmuş ya da hamile olan kadınlara mama ve bez yardımı bakanlık tarafından yapılıyor. Ekonomik durumu yeterli olmayan ve bu yüzden yeni bebeğin doğması ile çeşitli güçlükler yaşayacak olan ailelere bez ve mama yardımı sağlanıyor.

Mama ve Bez Yardımı Nedir?

Yeni doğum yapan anneler için en önemli gereklilik kalemlerinden birisini mama ve bez ihtiyaçları oluşturuyor. Ancak gelir durumu düşük olan aileler için mama ve bez masraflarının karşılanması zor olabiliyor. Bu yüzden devlet mama ve bez desteği sayesinde aileler yeni doğan bebeklerinin masraflarını karşılayabiliyorlar. Gerekli olan şartları sağlayan ailelere mama ve bez yardımı yapılıyor.

 

Mama ve Bez Yardımı Hangi Sürede Verilir?

Mama ve bez yardımı süresi için belirli bir kısıtlama bulunmaktadır. Öncelikle mama ve bez yardımları maddi durumu yeterli olmayan ailelere sağlanmaktadır. Süt parasının yanında mama ve bez yardımı da alabilen maddi durumu iyi olmayan aileler böylece bebeklerinin sağlıklı gelişimini daha rahat sağlayabilmektedirler. Söz konusu yardım 2 yıl süre için geçerli olup maddi durumu 2 yıl boyunca kötü olan ailelere aylık olarak verilmektedir. Kasım 2020 tarihi itibariyle mama ve bez yardımı ücreti aylık 150 TL olarak ödenmektedir.

 

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve bez yardımı başvurusu yapmak için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Bez ve mama yardımı almak için öncelikli ilk şart bir ailedeki kişi başına düşen aylık gelirin 701 TL ve altında olması gerekmektedir. Bunun yanında;

Doğumun canlı gerçekleşmesi,

Anne ve babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,

Anne ve babanın her ikisinin de sağ olması,

Annenin vefatı halinde ise yardım babaya sağlanmaktadır,

Aylık gelirin dışında ailenin ek gelir elde etmemesi gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan aileler başvurularını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, Sosyal Güvenlik Kurumu’na, muhtarlıklara, kaymakamlıklara yapabilmektedirler. İlgili başvuru formu ve yoksulluk belgesi ile yapılan başvurularda aynı zamanda hamilelik durumu ya da yeni doğan bebeğin doğum belgesi de bulunması gerekmektedir. Uygun koşulları sağlayan ailelere ilgili tutar uyarınca aylık olarak ödemeler PTT ile yapılır.