Mazot ve gübre desteği ödemeleri ne zaman yapılacak?

Mazot ve gübre desteği ödemeleri ne zaman yapılacak?

Mazot ve gübre desteği ödemelerinin ne zaman yapılacağını merak eden çiftçiler, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yapacağı açıklamaya kilitlendi.

Mazot gübre desteği üreticilerin ve çiftçilerin dört gözle bekledikleri ödemelerinden biri oldu. İlkbahar aylarının başında hesaplara bu ödeme hakkında detaylar da ortaya çıkmaya başladı. 6 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan haberde, 377 milyon ödenek ayrıldığı ortaya çıktı. Kabine toplantısı sonrası çiftçileri sevindiren Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi.

Kabine toplantısı ardından üreticiye 222 milyon 85 bin 118 lira ödeme yapılacağı açıklanırken, destek ödemelerinin bu yıl 377 milyonu geçtiği ortaya çıktı. Çiftçilerin dört gözle beklediği ödemeler geçen günlerde başladı.

Ödemeler Neye Göre Yatacak?

TC Kimlik Numarası son hanelerine göre üreticilerin hesaplarına yatacak olan ödemeler yakın zamanda ödenmeye başlanacak. TC kimlik numaralarının son hanesi 4, 6 ve 8 olanlar 5 Mart  2021 saat 18:00 itibariyle ödemelerini almaya başladı. TC kimlik numarasının son hanesi 0 ve 2 olan ise 12 Mart itibariyle ödenmeye başladı. Mazot gübre desteği hesaplara ne zaman yatacak? Sorusunun cevabı merak edenler müjdeli haberi de almış oldular.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yaptığı açıklamada 33 binden fazla üreticiye 154 milyon 658 bin 71 Türk Lirası ödeme yapılacağı açıklandı. Her yıl artış göstermesi beklenen ödemeler bu yıl da çiftçileri tatmin etmedi ama geçtiğimiz yıla kıyasla %100 artış yaşandı. Ödemeler ürüne göre değişen fiyatlar üzerinden yapılacak.

Ne Kadar Para Ödenecek?

Mazot gübre ödemesi ne kadar? Merak edenler ise bu sezon hububat ürünlerinde 16 TL, gübre kullanan üreticilerde de 20 TL ödeme yapılacağını öğrenmiş oldular. Buğday, arpa, yulaf için 35 TL, çeltik ve kütlü pamuk için 70 TL, patates için 35, ayçiçeği için34, mısır 33, zeytin 23, Nadas 8 ve diğer ürünler 23 TL olarak fiyatlar belirlendi.

Bu yıl gübre desteklerinin %100 oranında artış gösterdiği açıklandı. Dekar başına verilecek desteklerle bir nebze de olsa rahatlamaya çalışan çiftçiler özellikle bu yıl pandemi nedeniyle zor dönemler yaşadı.