Memurlar hangi durumlarda ücretsiz izin kullanma hakkına sahiptir?

Memurlar hangi durumlarda ücretsiz izin kullanma hakkına sahiptir?

Memurlar çoğu zaman maaşlarını hiçe sayarak gerekli durumlarda izin kullanmak isteyebilirler. Her izin ihtiyacında ücretsiz izin kullanmak mümkün olmuyor ancak yasanın gösterdiği durumlarda ücretsiz izin kullanabiliyorlar.

Bu durumda memurlar hangi hallerde ücretsiz izin kullanabileceklerini ve kaç gün ücretsiz izin haklarının olduğunu memurların merak ettiği konuların başında geliyor.

Memurlar kanunlar gözünde 657 sayılı Memur Kanununa hitaben gösterilmiş durumlarda ücretsiz izin kullanma hakkına sahiptirler. Bu haklar doğrultusunda memurlar haklarını merak ediyorlar çünkü çoğu zaman ücretsiz izin kullanma gereği duyuyorlar.

ÜCRETSİZ İZİN KULLANMA DURUMLARI NELERDİR?

Memurlara kanunun 105. Maddesine göre bitmiş bir iznin sonunda sağlık raporu almışsa, memur da kabul görürse 18 ay boyunca ücretsiz izne çıkma hakkı vardır.

Doğum yapmış bir memura 104. Madde gereğince doğum izni bitmesinden erkeğe de eşi doğum yapması durumunda doğum sonrasında 24 aya kadar ücretsiz izin verilir.

Üç yaşından küçük çocuğu olan ya da evlat edinen memura veya memur eşine anne babanın izni doğrultusunda 24 aya kadar ücretsiz izin hakkı verilir.

Memur 5 yıl boyunca hizmet verdiyse kendi rızası ile en fazla 2 defada kullanmasınlar ile 1 yıla kadar ücretsiz izin verilir. Ancak kendi rızasıyla şark hizmetine giden memurlar bu haktan faydalanamaz.

HASTA YAKINI İÇİN ÜCRETSİZ İZİN KULLANILIR MI?

Hasta yakını için Memurlara ücretsiz izin veriliyor ancak bunun için gerekli raporların kuruma teslim edilmesi gerekiyor.