Milyonları ilgilendiriyor! Son başvuru tarihi 31 Aralık

Milyonları ilgilendiriyor! Son başvuru tarihi 31 Aralık

Milyonlarca borçlu olanı ilgilendiren vergi, prim, su, atık ücreti borçlarının taksitlendirilmesini sağlayacak olan yapılandırmaya son başvuru tarihi belirlendi. Buna göre borcu olanlar 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru yaparak taksitlendirmeden yararlanabilecekler.

Son Başvuru Tarihi 31 Aralık

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmiş olan ve genel kurulu gündemine gelmiş olan vergi ve prim borçlarına yönelik yapılandırma milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Kanunun yasal hale gelmesi ardından kamu borçları için borçlular 31 Aralık 2020 tarihine kadar yapılandırma talebinde bulunabilecekler. 31 Ağustos 2020 tarihinden önce olan ödenmemiş su, atık su ve katı atık ücreti borçlarının da yapılandırılmasını sağlayacak olan düzenleme kapsamında pek çok borç daha kolay ödeme koşullarına kavuşacak. Borç kapsamına ise koronavirüs önlemleri yüzünden kesilmiş olan cezalar ise girmiyor.

Yapılan düzenleme kapsamında yeniden yapılandırma için konu olan alacakların vadesi 31 Ağustos 2020 tarihi dikkate alınarak belirlenecek. Buna göre yapılandırmadan yararlanmak isteyenler de 31 Aralık 2020 tarihine kadar ilgili idarelere başvuru yapabilecekler.

Peşin Ödemelerde İndirim

Yeniden yapılandırma kapsamında değerlendirilen borçların ödenmesinde ise birtakım kolaylıklar sunulacak. Buna göre yeniden yapılandırılmış borçların ilk taksit ödemeleri içinde tamamen borcun ödenmesi yani borcun peşin olarak kapatılması halinde YİÜFE tutarlarının yüzde 90’ı silinirken, ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödeme yapılması halinde ise yüzde 50 indirim uygulanacak.

Ödenecek taksitlerin ilk ikisinin süresinde ve tam ödenmesi sayesinde kalan taksitlerden de bir yılda iki ya da daha az taksitin ödenmemesi halinde, eksik taksitin takip eden ay sonuna kadar gecikme zammı ile ödenmesi durumunda yapılandırma hakkından yararlanmaya devam edilecek. 31 Ağustos 2020’den önceki dönemlere ait olan verilmesi gereken beyannamelere dönük vergi ve vergi cezaları ile gecikme faizleri, gecikme zamları da yine bu kapsamda değerlendirilecek.

31 Ağustos 2020 tarihinden önce verilen idari para cezaları da yine yapılandırma kapsamında olacak, bu sayede trafik cezası borcu gibi borçlar da yapılandırma kapsamında. Fakat koronavirüs önlemleri ve tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi yüzünden kesilmiş olan cezalar, yapılandırmaya dahil edilmeyecek.