Müzisyen para yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Müzisyen para yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Koronavirüs salgının olumsuz etkilediği müzisyenler için Kültür ve Turizm Bakanlığı yardım müjdesi verdi. Peki detaylar nelerdir?

Müzisyenler İçin Para Yardım Şartları Nelerdir?

Müzisyenler için para yardım şartları nelerdir sorusu, müzisyenlerin oldukça merak ettiği ve araştırma içerisinde oldukları bir sorudur. Şartları şu şekildedir:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

18 yaşından büyük olmak şartı.

Başvuru formunda doğru beyan bildirmek ve eksiksiz doldurmak.

MESAM, MGS gibi herhangi bir meslek grubuna üyeliği bulunmamak.

Müzik sektörü çalışanı olmak, ses- enstrüman sanatçısı olmak ve tek geçim kaynağının bu olduğunu belgelemek veya referans sunmak.

Proje içerisinde değerlendirilmek için verilen tüm kişisel bilgilerin üçüncü kişiler ile paylaşılabileceğini kabul etmek.

Ayrıca müzisyenlere para desteğinden faydalanabilmek için koronavirüs salgınından dolayı işini kaybetmiş olmak veya işleri durma noktasına gelmiş olması, yevmiyeli olarak başka bir yerde çalışmamaları gerekmektedir. Müzik sektöründe çalışan diğer çalışanlar da şartları sağladığında faydalanabilecektir.

Müzisyenlere Para Yardımı Başvuru Tarihi Nedir?

Müzisyenlere yapılan para yardımından faydalanabilmek için tarihleri kaçırmamak, belirtilen tarihler arasında başvuru yapmak gerekmektedir. Bakanlık tarafından belirtilen tarih ise 16aralık - 25aralık tarihleri arasındadır. Ocak ayı itibariyle ödemeler gerçekleşmeye başlayacaktır.

Başvuruda bulunmuş ve başvurusu onaylanmış olan kişiler için verilen destek 1000 TL’dir. Ocak, şubat ve mart ayında alınabilecek yardım ise 3000TL’dir.

Müzisyenlere Para Yardımı Başvuru Nereye Yapılmaktadır?

Para yardımı için başvuruda bulunmak isteyen müzisyenler, başvurularını STK’lar ile Yunus Emre Enstitüsü üzerinden başvurmaları mümkündür.

Başvuru adresi, https://www.muziksusmasin.com/ olup, burada bulunan formu doldurarak gerçekleştirebilirler. Sonrasında ise referans olan STK seçilmelidir. Eserin video kaydı yüklenmeli ve başvuru bu şekilde gerçekleştirilmelidir. Sonuç için Yunus Emre Enstitüsünü takip etmek gerekir.

Başvurmak için istenilen video kaydının nasıl olması gerektiği ise ayrı bir merak konusudur. Video şu şekilde olmalıdır:

Süre olarak 2 dakikadan daha az ve 5 dakikadan daha fazla olmamalıdır.

Makul seviyede ses ve görüntü kalitesinde olmalıdır.

Sanatçı için sanatın icrasını göstermeli, sektör çalışanı içinse mesleğe ilişkin bilgilerini içerir olmalıdır.

Ve unutulmaması gerekir ki birden fazla video kaydı sunulsa bile ödeme sadece bir kayıt için yapılacaktır.