Normalleşme desteği nedir ve nasıl alınır?

Normalleşme desteği nedir ve nasıl alınır?

Koronavirüs salgınının ekonomik olarak mağdur ettiği ve sıkıntıya sebep olduğu özel sektör işverenlerinin sosyal güvenlik maliyetlerinin azaltılması ve normalleşme süreçlerini hızlandırmak amacıyla işyerlerine normalleşme desteği sağlanıyor.

Normalleşme Desteği Sağlanıyor
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid – 19 salgını) özellikle ekonomik anlamda pek çok alana zor zamanlar yaşatıyor. Çalışanlar kadar işyerleri de bu sürecin olumsuz kısımlarından etkileniyorlar. Salgın süresi boyunca bu yüzden işyerlerine de destekler sağlanıyor. Salgın boyunca kısa çalışma ödeneğinden ya da nakdi ücret desteğinden yararlanmış olan sigortalının normal çalışma süresine dönüş yapması halinde sigortalının çalışmakta olduğu özel sektör iş alanına normalleşme desteği adı altında İŞKUR tarafından prim desteği sağlanmaya başlandı.

 

Normalleşme desteği olarak bilinen destek, salgın süresince kısa çalışma ödeneğinden ya da nakdi ücret desteğinden yararlanmış olan sigortalı kişinin normal çalışma süresine dönüş yapması halinde sigortalının çalışmakta olduğu özel sektör işyerine prim desteğini ifade ediyor. Bu destek kapsamında salgın süresi boyunca ekonomik olarak sorunlar yaşayan özel sektör işverenlerinin sosyal güvenlik maliyetlerinin azaltılması hedefleniyor ve normalleşme süreçlerini hızlandırıyor.

 

Normalleşme Desteği Nasıl Alınır?
Normalleşme desteğinden yararlanmak isteyen işyerlerine ise birtakım şartları yerine getirmeleri bekleniyor. Buna göre 4447 sayılı kanun kapsamında geçici 26 maddesi uyarınca yer alan prim desteğinden, 1 Temmuz 2020 tarihinden önce kısa çalışma ya da nakdi ücret desteğine başvuru yaparak kısa çalışma ödeneğinden veya nakdi ücret desteğine başvuru yaparak bu kapsamda destekten yararlanmış ve haftalık normal çalışma sürelerine dönüş yapmış olan sigortalıların çalıştığı özel sektör işverenleri yararlanabiliyor. Bunun için de işyerinin SGK’ya bildirimde bulunması ve artık kısa çalışma -nakdi ücret desteğinden yararlanmaması gerekiyor. İlgili desteklerden yararlanması halinde normalleşme desteğinden faydalanılmıyor.