Prim ödemelerine dikkat, doğrudan emekli maaşını etkiliyor!

Prim ödemelerine dikkat, doğrudan emekli maaşını etkiliyor!

Prim ödemelerinin yüksek olması ve eksiksiz olması emeklilik döneminde maaşın da yüksek olması anlamına geliyor. Bu yüzden prim tutarlarının eksiksiz olarak ödenmesi de değer taşıyor.

Prim Ödemesi Emekli Aylığını Belirliyor
Emekli olmak isteyenler için emekli olabilmeleri için birtakım şartlar bulunuyor. Buna göre hizmet yılı, emeklilik yaşı ve prim günleri emeklilik için halihazırdaki 5510 sayılı kanun çerçevesinde temel etmenler olarak görülüyor. Emeklilik şartları arasında ise en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında prim ödemeleri geliyor.

 

Emeklilerin prim ödemeleri statülerine göre farklılık göstermektedir. Bilindiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu statülerine 4A, 4B ve 4C kapsamında giriş yapılmaktadır. Buna göre bir işyerinde çalışanlar SSK’lı yani 4A’lı, kendi işini yapanlar Bağkur’lu yani 4B’li, devlet memuru olanlar ise 4C’li olmaktadır. Özellikle 4A ve 4B’liler için prim günlerine dikkat edilmesi ve emekli aylığının bağlanmasını sağlamaları önem taşımaktadır.

 

Prim Aylığında Önemli Nokta
Emekli aylığı en genel ifadesiyle ödenmiş olan prime esas teşkil eden kazançların ortalaması ve prim gün sayısına göre hesaplanmaktadır. Bu yüzden ödenmemiş primler, bugün itibariyle emekli aylığı almaya engel olmaktadır. Son prime esas teşkil eden kazancın altında olunmaması halinde, kişinin çalışmaya devam etmesi durumunda aylık bağlama oranı yüzünden emekli aylığının da artması söz konusudur. Fakat son prime esas teşkil eden kazancın altında kazanç üzerinden prim ödenmesiyle çalışmaya devam edilmesi durumunda ise emekli aylığı artmaz.

 

Bu yüzden özellikle emekliliği yaklaşmış olan kimselerin daha önceden yatırılan primlerin altında prim yatırmaları ortalamayı düşürecekleri için emekli aylıklarının da düşmesine neden olmaktadır. Emekli olmak için prim ödemelerinin ortalamayı düşürmeyecek şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir.