Rapor parası ne zaman yatar? SGK iş göremezlik parası ne zaman yatar?

Rapor parası ne zaman yatar? SGK iş göremezlik parası ne zaman yatar?

Çalışanların en çok merak ettiği konuların başında sağlık raporlarının ücretlerini ne zaman geri alabileceğidir. Bu konuda ise ön görülen süre ve bazı şartlara bulunmaktadır.

Bu nedenle öncelikle hangi zaman zarfında rapor alındığı ve bu süre zarfında ne kadar ücret tahsil edileceği her çalışanın merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Rapor ücreti ne zaman ve hangi durumlarda alınabilir?

Çalışanlar bazı rahatsızlıklarından dolayı geçici olarak çalışamazlar. Geçici çalışmaz durumu ise uzman bir hekim tarafından verilen sağlık raporları ile mümkün oluyor. Bu raporların SGK’ ya ibraz edilmesinden sonra ise SGK onayından sonra rapor ücretleri geri alınabiliyor. Burada önemli olan husus ise raporların SGK’ ya zamanında sunulmasıdır. Bunun dışında rapor ücretlerinin alınmasında herhangi bir sorun söz konusu değildir.

RAPOR ÜCRETLERİ NE ZAMAN ALINABİLİR?

Rapor ücretleri ne zaman alınabilir? Sorusu çalışanlar tarafından en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Burada bilinmesi gereken durum ise sağlık raporunun ücretini tahsil edebilmeniz için öncelikle mutlaka İstirahat süresinin bitmiş olmasıdır. Bilinmesi gereken bir diğer husus ise rapor ücretinin geri alınabilmesi için rapor süresinin bitmiş olması ve işverenin gerekli yerlere bildirimi yapmış olması gerekir. Bu iki durum gerçekleştikten sonra ise ilgili ayın 8’i ila 14’ü arasında bankadan rapor ücreti tahsil edilmektedir. Aksi durumda ise yani sizin raporunuzu zamanında ibraz etmeniz ve işverenin zamanında yapmaması koşulunda ise ücret tahsili gerçekleşmeyecektir.