Sağlık çalışanları (İSPARK) ücretsiz toplu taşıma kartı nasıl çıkarır?

Sağlık çalışanları (İSPARK) ücretsiz toplu taşıma kartı nasıl çıkarır?

En fazla sağlık çalışanının olduğu İstanbul’da ise İSPARK sağlık çalışanı kartı başvuruları devam ediyor.

Sağlık Çalışanlarına Sunulan Kamusal Haklar

Koronavirüs salgınının kısa sürede dünyaya yayılması sonucunda Türkiye de salgından etkilenen ülkeler arasında bulunuyor. Salgının kontrol altında olması ve aynı zamanda hastalık kapmış kimselerin tedavisi için sağlık çalışanlarının uğraşları büyük önem taşıyor. Bu bakımdan gerek Sağlık Bakanlığı gerekse de çeşitli belediyeler tarafından sağlık çalışanlarına ücretsiz yararlanabilecekleri önemli avantajlar sunuluyor.

Bu bakımdan, sağlık çalışanlarına toplu taşıma ücretsiz olarak başta İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara gibi iller olmak üzere çeşitli bölgelerde sağlanıyor. Buna göre sağlık çalışanları metro, metrobüs, tramvay, otobüs, vapur gibi çeşitli araçlara ücretsiz bir şekilde binebiliyorlar. İstanbul’da ise toplu taşımaya ücretsiz binmenin yanında sağlık çalışanlarından otopark ücreti de alınmıyor.

 

İSPARK Sağlık Çalışanı Ücretsiz Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan İSPARK sağlık çalışanı ücretsiz kart başvuruları için şu adımları izleyebilirsiniz;

Kart çıkarmak isteyen sağlık çalışanları öncelikle İstanbul Kart internet sitesine giriş yapmaları gerekiyor. Siteye giriş yaptıktan sonra siteye üye olmak için istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde girilmesi gerekli. İstenen bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak girilmesinin ardından başvuru yapılabilmektedir.

Bunun için menüden İstanbulkart Almak İstiyorum seçeneği seçilmelidir ve buradan da sağlık çalışanı kartı işaretlenmelidir.

Daha sonra çıkan başvuru formuna istenen kişisel bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda sisteme jpg formatında fotoğrafında yüklenmesi gerekiyor.

Tek seferlik olmak üzere kart tahsis bedelinin ödenmesi işleminin de yapılması sonrasında kart başvurusu tamamlanacaktır. Kart tahsis bedeli 10 TL olup sadece kredi kartı ya da banka kartı ile yapılan ödemeler kabul edilmektedir.

 

Sağlık Çalışanı Kart Takibi

Sağlık çalışanı kart takibi sorgulamak için yine sisteme girerek başvuru durumunu kontrol etmek mümkün. 2 iş gününe kadar yapılan başvurular güncellenebiliyor. Daha sonra ise kart, kart sahibine PTT ile ulaştırılıyor.